Dan Přibáň: Ke špatné práci prezidenta má právo se vyjádřit každý

Shromáždění, které se  uskutečnilo v páteční podvečer na Staroměstském náměstí, je přijímáno rozporuplně. Podporovatelé Miloše Zemana si totiž myslí, že nikdo nemá právo vyslovit svůj nesouhlasný názor na neakceptovatelné chování hlavy státu. Tento pohled však neuznává známý cestovatel Dan Přibáň, který na svém facebookovém profilu jasně vysvětlil, jak je to podle něj z právy občanů na vlastní názor.

Přibáně donutilo k vyjádření mínění části občanů, pro které je Zeman nedotknutelnou modlou. „Objevuje se tu dost názorů, že shromáždění na Staroměstském náměstí nerespektuje demokratickou volbu prezidenta. Jako by to, že byl prezident demokraticky zvolen, současně neumožňovalo se stejně demokraticky vyjádřit k jeho práci. Jako by se k jeho práci mohli vyjadřovat jen ti, kteří jej zvolili,“ píše cestovatel na Facebooku. „V očích mých a mnoha jiných, vykonává prezident svou funkci špatně. A prezident není pouze prezidentem těch, kteří jej volili, ale i těch, kteří jej nevolili. A pokud ti, jež jej nevolili (či na něj změnili názor) nejsou s jeho prací pro stát spokojeni, mají právo dát to najevo a prezident by se tím měl zabývat a své postupy alespoň částečně upravit,“ je přesvědčen Přibáň.

„Zejména pokud je těch reklamací plné náměstí (a prosím připusťte, že tato shromáždění jsou vždy jen špičkou ledovce). Prezident byl zvolen poměrně těsnou nadpoloviční většinou, jeho mandát není tedy dán valnou většinou národa, podle různých průzkumů můžeme říci, že mírnou nadpolovinou. Je ale prezidentem i té menší „poloviny“ (což je stále spousta lidí) a měl by tedy brát v potaz všechny, nejen své příznivce,“ má jasno muž, který procestoval v Trabantu velkou část světa.

O funkci prezidenta má jinou představu. „Jeho úkolem není zalíbit se pouze svým fanouškům a ostatním ostentativně dávat najevo, že ho nezajímají, není rocková hvězda,“ upozorňuje Přibáň. „Shromáždění na Staroměstském náměstí bylo hlasitou zpětnou vazbou, a protože prezident není naším ředitelem, naopak my všichni jej de facto zaměstnáváme, měl by respektovat i hlas těch, kteří jej také platí, byť si jej nevybrali, a byli by rádi, aby své vystupování a metody (alespoň částečně) změnil. Na tom není nic nedemokratického, naopak,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner