Dan Přibáň: Opravdu znáte naivního vítače?

(Trabantem až na konec světa)

FOTO: Trabantem až na konec světa

„Do plynu,“ křičeli shromáždění lidé na procházející ženy v hidžábech… Zpráva ze včerejší demonstrace v Praze. Mohu mít v souvislosti s tímto, ale i spoustou dalších agresivních výroků, otázku? Hodně (možná většina) lidí říká, že nechce extrémy, ani naivní vítače imigrantů, ani agresi a násilí. Naprosto to chápu. A teď k otázce, znáte (nebo jste) naivní vítač? Já zatím na nikoho takového nenarazil (ani při pohledu do zrcadla). Někoho, kdo by natrvalo přijal všechny, kdo vyrazí do Evropy. Potkal jsem pouze spoustu lidí ochotných pomáhat, kteří ale současně jasně chápou, že nemáme žádnou povinnost tu nechat každého, kdo přijde.

Lišili se pouze v názorech koho všeho bychom měli rázně vykopnout, aby se už nevracel a jak rázně by to mělo být (můj názor je, že s rozeběhem). Cítíte to někdo výrazně jinak? Znáte někoho takového? Můj, opravdu jen můj soukromý osobní názor je, že zatímco agresivních lidí posílajících do plynu, střílejících čmoudy, či dokonce klonujících Hitlera, je stále více, naivní vítači tu vlastně nejsou. A troufal bych si tvrdit, že jich ani nikdy moc nebylo.

Mám však pocit, že se zvedá vlna zla, která ale nemá onu druhou extrémní protiváhu, že tu nejsou dva extrémy, ale jen jeden. A byl bych moc rád, kdyby se lidé, kteří tu nechtějí násilí, rázně, vyslovili proti němu a zkusili si s někým, koho považují za naivního vítače, promluvit.

Myslím, že budete překvapeni, že vaše názory se příliš neliší, že nejste názorově někde uprostřed, ale máte k sobě mnohem blíže, než si myslíte. Potřebujeme odvahu a jednotu, ne nenávist a agresi. Nesmíme dovolit, aby kdokoli na kohokoli řval „do plynu“. Musí to být stejně ubohé a neakceptovatelné, jako tomu bylo dřív. #promluvtesisesvýmvítačem

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]