Daň z nabytí nemovitosti by se měla zrušit

Europoslanec Tomáš Zdechovský (flickr.com)

Europoslanec Tomáš Zdechovský | FOTO: flickr.com

Kdo si chce v Česku pořídit vlastní nemovitost, musí počítat s neúměrně vysokými náklady. Na hypotéku i na daň z nabytí nemovitosti, kterou zcela nelogicky platí kupující ze svých už zdaněných příjmů. Prodávající pak také platí daň z příjmu a u novostaveb nad 120 m2 je třeba počítat ještě s navýšením ceny o 21 % DPH. 

Získat vlastní bydlení je čím dál těžší kvůli tomu, že se bytů staví málo. Viníkem jsou předně složité stavební zákony, kdy se co do délky vyřízení stavebního povolení dlouhodobě řadíme kdesi po bok Nigeru a Kamerunu. Konkrétně nás aktuálně Světová banka řadí na 157. místo ze 190. Osobně chápu, že změna takto komplexních zákonů není záležitost dnů, ale co už naprosto nechápu, jsou různé daně, které jsou s prodejem a nabytím nemovitosti spojené. Tady vyloženě platí pravidlo: „zdaň všechno, co se hýbe! A protože to bude málo, zdaň to aspoň třikrát!“ 

Daň z nabytí nemovitosti činí 4 % z ceny, platí ji kupující a při současných cenách realit činí často 100 tisíc i více korun. Takže si ze zdaněného platu musíte našetřit 15 % jako základ na hypotéku a pak si pomalu vzít ještě jednu další půjčku, abyste zaplatili daň z toho, že jste si za našetřené peníze něco koupili (a pak každý rok platíte za to, že to máte, ale to už jen tak na okraj). A pozor, je dost možné, že i cena bytu nebo domu sama o sobě byla navýšena o další daň, konkrétně o tu z přidané hodnoty, která bude 15–21%. 

Nejabsurdnější na celé dani z nabytí nemovitosti je, že se vztahuje na něco, co už bylo předtím zdaněno na straně prodávajícího. Ten totiž musí přiznat prodej nemovitosti jako příjem a i z něho zaplatit odpovídající daň. Jedná se tedy o danění již předtím několikrát zdaněných peněz. Ještě se v tom vyznáte? Dává vám to smysl? Mně teda ne. A trvám na tom, že bez daně z nabytí by se Česká republika rozhodně obešla stejně, jako třeba sousední Polsko či Slovensko, které ji také nemají.

Poděkujme Kalouskovi a Babišovi

Stojí za připomenutí, že o zavedení daně z nabytí se zasloužil v roce 2013 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Andrej Babiš, který jinak tak rád neustále omílá svoji mantru, že za všechno může Kalousek, v tomto případě ale mlčí jako hrob. Proč? Odpověď je jednoduchá. Jsou to další finance do státní kasy.

 Současná rozhazovačná vláda jednoduše nemá sebemenší důvod byť jen uvažovat o zrušení této daně. Vždyť byl kabinet pana Babiše schopný zdanit technické rezervy pojišťoven, rozpustit 100 milionů finančních rezerv a už oznámili i plán na prodej státních zásob kovů za další dvě miliardy! To vše v době ekonomického růstu, kdy se mají rezervy právě vytvářet na horší časy!

Už si to ale jen krátce shrňme. Daň z nabytí naprosto zbytečně zvyšuje náklady na získání nemovitosti. Znemožňuje tak lidem, aby si pořídili vlastní bydlení. Současný stav postrádá jakoukoli logiku a je opravdu neudržitelný. Nemůžeme přece danit již minimálně jednou zdaněné peníze a dělat, že je tato absurdita v pořádku. Tento Kalouskův nesmysl několikrát danit jeden úkon musí prostě zmizet. Čím dříve se tak stane, tím lépe pro nás všechny!

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články