Dana Drábová: Použití taktické jaderné zbraně nemůžeme vyloučit

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

„Radiační situace na Ukrajině zůstává normální.“ To je věta, kterou si – naštěstí – můžeme každý den přečíst na twitterovém účtu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Ta v rozhovoru pro Týdeník FORUM popsala své pocity při ruském ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží, ale také hovořila o použití jaderných zbraních nebo o své kandidatuře na post hlavy státu.

Když jste v březnu komentovala ruské ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží, říkala jste, že to pro vás byla zlomová situace. Byla jste do té doby přesvědčena o tom, že se nic takového nemůže stát?
Jak jsem stará, asi jsem naivní. Žila jsem ve světě, který dodržuje závazky a pravidla, zejména když jsou mezinárodně kodifikovaná. Asi jsem ale byla hloupá, protože Vladimir Putin do té doby porušil tolik ustanovení plynoucích ze Ženevských konvencí na ochranu civilního obyvatelstva v případě válečného konfliktu, že se to asi dalo očekávat. Ale ne, neočekávala jsem to.

Jaderná elektrárna byla ostřelována, což pro laika zní opravdu strašně. Jak si to lze představit? Jaké hrozí v takovém případě nebezpečí?
Situace, která nastala v Záporoží, neznamenala přímé ohrožení jaderné bezpečnosti. Rusko si dalo velký pozor na to, aby se boje odehrávaly na perimetru elektrárny. Došlo k zásahu budovy, to ale bylo půl kilometru od reaktorů, které tam jsou. Šlo o administrativní budovu.

K nebezpečnému zásahu ale mohlo dojít třeba chybou Rusů, ne?
Ano, ale na zásah omylem, například raketou země-země, jsou systémy elektrárny připraveny jako na extrémní událost. Samozřejmě kdyby mělo ruské velení záměr elektrárnu zničit a ostřelovalo ji třeba raketami s plochou dráhou doletu, dovedu si to představit, protože na to žádná jaderná elektrárna připravena být nemůže.

Jak velkou katastrofu by to znamenalo?
Bavíme se pouze hypoteticky, protože to i přes zločiny, které Rusové na Ukrajině páchají, nevypadá, že by něco takového měli v úmyslu. Můžeme si to představit asi jako ekvivalent fukušimské havárie.

Myslíte, že pravděpodobnost podobného činu je nízká i proto, že by tím Rusko ohrožovalo samo sebe jako sousední zemi?
To…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.