Daniela Köppla bude kvůli střetu zájmu vyšetřovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Pracuje pro Babiše

Daniel Köppl (ČTK / Tomáš Tkáčik)

Daniel Köppl | FOTO: ČTK / Tomáš Tkáčik

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) nechá vypracovat právní analýzu týkající se možného střetu zájmů jejího člena Daniela Köppla, který má být zároveň členem volebního týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Rada se bude analýzou zabývat na příštím zasedání 24. ledna. Na dotaz ČTK to dnes sdělil vedoucí Úřadu RRTV Petr Bartoš.

„Radě bylo doručeno několik stížností, které poukazují na skutečnost, že člen rady Daniel Köppl je součástí marketingového týmu kandidáta na prezidenta Andreje Babiše. Rada si ve věci zpracovává právní analýzu, která bude projednána na nejbližším zasedání,“ informoval Bartoš.

(Týdeník FORUM)

Například podle Pirátů je Köppl členem marketingového týmu Babiše, což by podle nich mohlo kolidovat se zákonem. Zákon totiž říká, že členové rady nesmí působit v žádné straně, hnutí a v jejich prospěch. Köppl však podezření odmítá. „Jsem v pozici asistenta pana (místopředsedy sněmovny) Karla Havlíčka (ANO), takže občas jsem na některých jednáních, to je pravda, ale z pozice asistenta. Na té kampani nepracuji,“ řekl například v pondělí deníku Echo24 s tím, že jeho práce s kampaní nemá nic společného a „maximálně přenáší informace z jedné strany na druhou“.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Na návrh sněmovny je jmenuje a odvolává premiér. Köppla za hnutí ANO vybrala sněmovna v červenci 2021. Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) tehdy upozornil na Köpplův možný střet zájmů. Köppl byl v době zvolení šéfredaktorem odborářského časopisu Sondy. Podle Kolovratníka by tato funkce byla neslučitelná s funkcí člena RRTV. Jak ale tehdy uvedl, střet zájmů by nastal až v okamžiku jmenování.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články