Dárky těsně před odchodem. Schillerová rozdala šéfům celníků štědré odměny

Alena Schillerová (ANO) (Úřad vlády ČR)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) před odchodem z resortu štědře odměnila vedení celní správy. Statisíce korun se jim zároveň budou započítávat do případného odchodného. Informoval o tom web Neovlivní.cz. Tehdejší šéfka státní kasy přitom celníky často využívala ke své propagaci.

Ministryně financí Alena Schillerová těsně před svým odchodem rozhodla o mimořádné odměně pro šéfa Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka, napsali Neovlivní.cz. Informaci webu oficiálně potvrdila sama celní správa na základě žádosti dle tiskového zákona. 

V novém čísle Týdeníku FORUM. Vedoucí kanceláře prezidenta Havla Ivo Mathé, který na Pražském hradě působil v letech 1999-2003, má detailní povědomí o pravomocích svého nástupce Vratislava Mynáře. (Týdeník forum)

Schillerová téměř dva měsíce po parlamentních volbách, tedy ve chvíli, kdy bylo jasné, že ministerstvo opustí, přiklepla šéfovi celníků 200 tisíc korun jako mimořádnou prémii. Peníze mu na účet přišly ve chvíli, kdy se už formovala vláda Petra Fialy (ODS). Poulíčkův zástupce si pak podle informací webu přišel na sumu 135 tisíc korun.

Odměna, kterou Poulíček od šéfky státní kasy získal navíc ke svému statisícovému platu a osobnímu ohodnocení, by se mu v případě odchodu z funkce započítala do takzvaného odchodného. Za co přesně odměnu získal, není jasné.

Mimořádná listopadová odměna pro šéfa celní správy navíc podle webu nebyla jediná. Alena Schillerová jej za loajální služby odměnila už loni v srpnu, kdy rozhodla o tom, že mu k platu navíc pošle mimořádně dalších 130 tisíc korun. „To vše v roce, kdy země bojovala s epidemií covidu, státní správa jela na půl plynu, a naopak například zdravotníci museli na slibované odměny od Babišovy vlády čekat i půl roku,“ komentují Neovlivní.cz.

Poulíček se stal šéfem celníků v roce 2016. Tedy po nástupu Andreje Babiše (ANO) na ministerstvo financí, připomíná web. Když do čela resortu nastoupila Schillerová, Poulíček ve funkci zůstal. V roce 2019 byl za Babišovy vlády povýšen do hodnosti generála.

Tehdejší šéfka státní kasy měla vedení celní správy za věrné spojence, celníky například často využívala ke své propagaci. Například loni na sociálních sítích zveřejnila video, kde se v kožené bundě opírala o kapotu služebního auta Celní správy ČR.

“Jejich revírem je Česká republika. Jejich tempo je vražedné. Jejich protivníci jsou daňoví podvodníci, organizovaní zločinci a pašeráci. Ženy a muži z Daňové kobry pracují ve dne v noci,“ prohlásila Schillerová ve videu. „Přestože o nich zatím nebyl natočen akční seriál jako o kolezích z německých dálnic, tak si zaslouží naši pozornost,“ dodala bývalá šéfka státní kasy. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]