Darované linky na roušky zůstávají na Tchaj-wanu. Převzetí podle Vystrčila zdržuje Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček | FOTO: ČTK

Ani více než měsíc a týden od chvíle, kdy Česká republika dostala na Tchaj-wanu darem pět linek na výrobu kvalitních roušek, se tyto linky nepohnuly z místa. Jejich fyzické převzetí totiž musí zajistit vláda – a ta se k tomu nemá.

Babišův kabinet se ústy svého místopředsedy Karla Havlíčka vymlouvá na to, že je tento dar přislíbený jen ústně a namítá, že je složité jej přijmout kvůli údajně hrozícímu narušení hospodářské soutěže. Realita je ovšem taková, že písemný příslib daru Havlíček dostal už před měsícem, a že aktuální zdravotní krize a kvůli ní vyhlášený stav nouze jsou samozřejmě pádným důvodem uvedené podružnosti odsunout stranou a dopravit do Česka předmětné, tolik potřebné stroje.

Havlíčka ze zjevného mlžení usvědčil předseda senátu Miloš Vystrčil. „Senátoři dovezli zatím jen ústní příslib,“ prohlásil Havlíček. „Myslel jsem, že nebude nutné, abych se zajištění přijetí daru 5 linek osobně věnoval. Zveřejnění tweetu pana ministra můj názor zásadně mění, “ reagoval na Havlíčkovu výmluvu Vystrčil, který upřesnil, že kopii dopisu s jasným slibem daru 5 linek obdržel Babiš 14. 9., přičemž o dva dny později vše související spolu „distančně byť rámcově projednali“.

Havlíček nicméně trvá na tom, že jde o neobvyklý humanitární dar, který nelze jen tak přijmout a někomu darovat. „Jak by k tomu přišli čeští výrobci, kteří si tyto linky pořídili za své? Musíme postupovat v mezích zákona a dbát na nenarušení hospodářské soutěže,“ tweetoval Havlíček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]