Darwinova škola dezinformace: jak se manipulátoři naučili používat legraci a memy

(youtube)

Jak víme z biologie, klam je důležitým prvkem života a pro své přežití jsou mnohé formy života závislé na své schopnosti oklamat ostatní. Jak to funguje v oblasti dezinformací, ukazuje článek z webu Euvsdisinfo.eu. Principy jsou vlastně stejné jako ve světě přírody. V podstatě jde o přežití nejpřizpůsobenějších.

Jak víme, mimikry a kamufláže umožňují zvířatům vypadat jinak, než by podstatě živého organismu odpovídalo. Had předstírá, že je mrtvý, motýlí křídla připomínají kameny. A prokremelské médium tvrdí, že Alexeje Navalného otrávila britská vláda.

FORUM 24 (archiv)

Jak článek na Euvsdisinfo dále rozvádí, dalším biologickým konceptem relevantním pro dezinformace je meme. Mem není nutně obrázek kombinovaný s vtipným textem napsaným bílým písmem. „Mem je spíše myšlenka, chování nebo styl. Stává se trendem, protože se šíří od člověka k člověku. Memy jsou nositeli kulturních myšlenek, symbolů či praktik. Mají mnoho podob, protože jsou přenášeny z jedné mysli do druhé prostřednictvím psaní, řeči, gest, rituálů nebo jiných napodobitelných jevů.“

Díky sociálním sítím je šíření memů snazší a rychlejší než kdykoli předtím. Je to záležitost vteřin. Člověk ho spatří, mem na něj zapůsobí a on ho bleskově bez velkých úvah pošle dál. Pokud to udělá nějaká celebrita nebo politik, je šíření ještě rychlejší.

Za těchto podmínek je možné vytvořit takzvanou „rumour bomb“. „Rumour“ znamená fámu a dnes vzniká celá „komunikace založená na fámách“.

„Nejzajímavější na memech je však zjištění, že šíření myšlenek funguje v zásadě stejně jako ostatní procesy přirozeného výběru. Z toho vyplývá, že dezinformační narativy mohou či nemohou být vhodné k přežití. Každý mem má určitou replikační rychlost. Je však důležité si uvědomit, že zdatnost je relativní pojem; není podstatnou vlastností vyprávění. Zdatnost spíše závisí na jeho schopnosti úspěšně spolupracovat s okolní krajinou.“

Co to znamená v praxi? Článek to uvádí na dezinformaci, která získala označení „hahaganda“. Navrhla ho lotyšská odbornice Solvita Denise-Liepnice. „Ve zprávě pro rok 2017 zveřejnilo StratCom Centre of Excellence (organizace akreditovaná NATO) zprávu, která vysvětluje, jak ruské a prokremelské dezinformační kanály používají humor k diskreditaci západních politických lídrů. Tato konkrétní značka dezinformací se soustředí na zesměšňování institucí a politiků. Cílem hahagandy není přesvědčit publikum o pravdivosti konkrétního vtipu, ale spíše podkopat důvěryhodnost a důvěryhodnost daného cíle neustálým zesměšňováním a ponižováním.“ Příkladem je třeba video, kde je představen bývalá americký prezident Barack Obama jako směšný černoušek.

Jak se dá novým dezinformačním přístupům čelit? Tady už nestačí volit jen přístup „odhalíme lež – vyvrátíme lež“. Je třeba odhalit dezinformační narativy a jejich sítě. A pak je také třeba upravit „evoluční prostředí“, aby do něj dezinformační narativy přestaly jako vhodně přizpůsobené zapadat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]