David Ondráčka: Vojtěch nakupuje předražené pomůcky, Babiš mlží o svém střetu zájmů

ČTK

David Ondráčka | FOTO: ČTK

Ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro deník FORUM 24 zhodnotil nejen podivné nákupy ochranných pomůcek, které probíhají na ministerstvu zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ale také situaci kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jeho tým se snaží navodit dojem, že vše je vyřešeno, ale není – Evropská komise dotace pro Agrofert neproplácí.

Vyzval jste k ukončení nouzového stavu a k vyšetřování některých nákupů ministerstva zdravotnictví. Kde vidíte největší problémy?

Pavel Hofman

Nouzový stav umožňuje nákupy z ruky, bez dohledu, kontroly – a to v miliardách. Ministr Vojtěch jede jako utržený z řetězu, ale to nejsou jeho peníze, jen je spravuje. Péče řádného hospodáře a ověřování dodavatelů je povinnost ministrů vždy. Kde se ten účet zastaví, na 10 miliardách? Nebo kde? Až budou chybět peníze na drahou léčbu, ptejme se, kdo je bez rozmyslu vyházel z okna.

Koronavirus přinesl nové výzvy, nutné investice a požadavky na rychlá řešení, a to i ze strany vlády. Je v této chvíli jednodušší prosadit nevýhodné nákupy či zakázky? Zaznamenali jste více takových případů než obvykle?

Nakupuje se divoce na všech úrovních, předražené pomůcky, podivné postavičky. A do toho se ani nevyužívají kapacity českých firem. Tři sta milionů z ruky anonymní firmě na Belize, to je na kriminál.

Z vystupování některých vládních úředníků by člověk mohl snadno získat dojem, že Evropská komise proplatila projekty Agrofertu, zbývá jen jeden problematický, a tudíž je všechno v pořádku. Jak je to ve skutečnosti? A jsou dotace pro holding Agrofert stále zastaveny?

Babiš a jeho marketéři vypustili mlhu. Ale nic se nemění, je to dílčí epizodka dlouhého příběhu, řeší se pár projektů za šest milionů z doby, kdy Babiš chvíli nebyl ve vládě. Na jeho prokázaném střetu zájmů to nemění nic, miliardy dotací Agrofertu jsou zastaveny a Evropská komise je neproplácí. Oba audity budou brzo definitivně ukončeny a bude jasno.

ČTK

Jak se má laik dívat na to, že státní úředník věc prezentuje tak, že „jsme vyhráli“, když se jedná o dotace pro jeden konkrétní holding? 

Vrtí psem, co to dá. Je tristní vidět některé úředníky, jak poslušně slouží a dělají ze sebe užitečné idioty. Žádné jiné firmě by se vláda takto nevěnovala, nepsala by žaloby, prostě peníze vracíš a tečka. A ještě sankce.

Organizace Transparency International se kauzou střetu zájmů českého premiéra velmi zabývá. Česko dostalo více času na odpověď na audit Evropské komise. Co si o tom myslíte?

Celý přezkum jsme začali našimi podněty, já jsem je podepsal. Ta kauza se táhne, doufal jsem, že už bude dávno skončená. Naše úřady natahují čas, ale i pro Komisi to je horký politický brambor. Ale k finálnímu verdiktu dojít musí, doufám, že za pár měsíců. A bude definitivně jasno.

Soud před časem rozhodl, že Andrej Babiš se nemusí Transparency International omlouvat za to, že organizaci označil za zkorumpovanou. Pokračuje ještě tento spor?

Odvolali jsme se minulý týden, spor jde k vrchnímu soudu. Soudce nezpochybnil, že Babiš o nás účelově a opakovaně ve všech televizích lhal. Viděl to vše jako svobodu slova a že se máme bránit, asi na Twitteru. Nebezpečné je, aby jakýkoli politik o svých kriticích lhal a napadal jejich integritu. V tom má ten spor širší rozměr, nejde jen o Transparency International.

Facebook AS

Střet zájmů souvisí i s tím, že Andrej Babiš vlastní média. V jeho novinách v poslední době například inzerovalo ministerstvo financí (v Lidových novinách vyšel inzerát o vládní pomoci živnostníkům). Je to v pořádku?

Koncentrace Babišovy moci nemá v Evropě obdoby, i Berlusconi byl proti tomu žabař. Střet zájmů se projevuje každý den, média nejsou výjimka, včetně státem placené inzerce.

Až krize skončí, bude jistě nutné si říci, co je v případě podobného problému potřeba v budoucnu nastavit jinak. V čem vidíte největší výzvy a problémy vy za Transparency International?

Oligarcha ovládající své hnutí a dnes i vládu a stát je anomálie. Skončí, ale škody jsou velké. Bude potřeba promyslet systém funkčních ústavních i právních brzd. A hlavně mít politiku jako střet koncepcí a názorů, nejen peněz a oligarchických her. Mnohé další oligarchické skupiny jsou pro naši demokracii stejně nebezpečné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner