David se pustil do lidovců kvůli útoku v Kremenčuku. Proruská krysa, napsal Zdechovský

Europoslanec Ivan David (SPD) (Evropská unie)

Europoslanec Ivan David (SPD) | FOTO: Evropská unie

Europoslanec za SPD Ivan David na svém twitterovém profilu obvinil lidovce ze sdílení dezinformací. Rozzuřila ho slova lidoveckého ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který připodobnil pondělní útok na obchodní centrum v ukrajinském Kremenčuku k nacistickému vyhlazování obcí za druhé světové války. Podle posledních informací při útoku zemřelo nejméně 20 lidí a desítky dalších bylo zraněno. Davidův výrok vzedmul na internetu vlnu pobouření.

„Zaútočit na nákupní centrum plné lidí, to je podobné jako nacistické vyhlazování obcí v naší zemi za druhé světové války. Lidé z Lidic, Javoříčka, Ploštiny, Ležáků a dalších se také ničím neprovinili. Žili ve své rodné obci pokojnými životy, stejně jako ti co umírali dnes,“ napsal Jurečka po ruském útoku na sociální síti.

To zřejmě nenechalo klidným bývalého ředitele psychiatrické léčebny v Bohnicích a europoslance Ivana Davida z SPD. „Tak to vypadá, když někdo podléhá vlastní propagandě. Obchodní centrum je zavřené od března a sloužilo jako sklad zbraní. Uvnitř tisíc lidí a prázdné parkoviště? Lidovci sdílejí Zelenského dezinformace,“ napsal na twitteru.

Davidův výrok na adresu lidovců nápadně připomíná oficiální vyjádřením ruského ministerstva obrany, které odmítá, že by útočilo na obchodní centrum. „Ruské letecké síly provedly vysoce přesný letecký útok na hangáry s výzbrojí a municí dodanou USA a Evropou, které se nacházejí v závodě na výrobu silničních strojů Kremenčuk. Detonace munice způsobila požár obchodním centru, které je mimo provoz,“ tvrdí Rusko.

Reakce na slova Davida na sebe nenechaly dlouho čekat. „Europoslanec David je proruská krysa! Bezostyšně tady hlásá prokremelskou propagandu a ani se za to nestydí. Ubožák.“ komentoval příspěvek například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Je mi z vás špatně,“ doplnil politik. Šéfka Liberálně ekologické strany (LES) a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková pak Davidovi doporučila neuroleptika. „Někdy i psychiatr patří do blázince,“ vzkázala.

Obchodní středisko v Kremenčuku po zásahu ruskou raketou (State Emergency Service of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Na ruskou verzi útoku reagoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila dopad rakety na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku. Videozáznam nelze nezávisle ověřit, zpravodajský portál Meduza ale zveřejnil souřadnice místa, kde podle něj záznam vznikl. Souřadnice odkazují na prostranství před obchodním centrem Amstor.

Spekulace o uzavření centra se pak pokusil vyvrátit server NEXTA, který zveřejnil záznam z 25. června. Na videu je obchodní centrum v Kremenčuku otevřené, přestože ruské ministerstvo tvrdí, že bylo mimo provoz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]