David Suchařípa vzkazuje vládě: Divadlo bez diváků? Není horší varianta

David Suchařípa (repro youtube.com/ O2 TV Sport)

David Suchařípa | FOTO: repro youtube.com/ O2 TV Sport

Nové vládní opatření, které je mnohými označováno jako rozvolňovací, od pondělí umožní pořádání divadelních představení. Zcela ovšem zapovídá přítomnost diváků, čímž se stává pro mnohé nepochopitelnou změnou. Na facebooku se k novince vyjádřil i herec David Suchařípa. Rád by od vlády věděl, od koho mohou divadelníci očekávat peníze, když ze vstupného to určitě nebude.

Oficiální twitterový účet Úřadu vlády ČR v minulém týdnu publikoval tuto informaci: „Od pondělí se budou moci konat koncerty a další hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté, ovšem výhradně bez přítomnosti diváků.“

Na jednu stranu by se mohlo zdát, že se jedná o pozitivní zprávu pro umělce, ale podle mnohých vyjádření na sociálních sítích tomu tak není. Někteří herci upozorňují na to, že hrát pro prázdné hlediště je nesmysl, jiní nechápou, proč by to vůbec měli dělat.

FORUM 24 (archiv)

Svůj pohled na věc zveřejnil na svém facebookovém profilu i David Suchařípa. „Vládo, od pondělí můžeme hrát divadlo bez diváků. Není horší varianta. Kdo zaplatí honoráře osvětlovačům, kostymérkám, zvukařům, hercům, maskérům, kancelářím, uvaděčkám? Kdo si dá v divadelním baru dvojku vína o pauze?“ ptá se známý herec. 

„Stream to opravdu nemůže zachránit a ani to není účelem našeho podnikání. Mluvím samozřejmě o soukromém sektoru, o OSVČ. Nejenom že nic nevyděláváme, ale ještě se nám zvednou náklady. Výborně vymyšleno,“ dodává ironicky člen slavné umělecké rodiny.

Argument, že mohou divadla používat streamování představení, se v některých případech zdá jako lichý. Jak upozorňuje šéf Hudebního divadla v Karlíně Egon Kulhánek, není to tak jednoduché. „Autorská práva nám to neumožňují,“ řekl pro FORUM 24 ředitel divácky oblíbené scény.

Druhá vlna koronaviru a následná opatření i jemu přidělala hodně starostí. „Tlačíme před sebou závazek odehrát představení pro zhruba 90 tisíc diváků a nemáme možnost ho splnit,“ přiznal Kulhánek s tím, že situace je tristní a někteří umělci už si museli najít jinou práci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]