Davidu Rathovi hrozí exekuce či prodloužení trestu kvůli nezaplacené splátce

David Rath (ČTK)

David Rath | FOTO: ČTK

Bývalý středočeský hejtman David Rath neuhradil druhou splátku svého peněžitého trestu ve výši pěti milionů korun. Lhůta, do které ji měl zaplatit, již uplynula. Informaci serveru iRozhlas.cz potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá. Rathovi tak nyní hrozí exekuce nebo prodloužení sedmiletého trestu.

Celkem měl bývalý politik za sociální demokracii zaplatit deset milionů korun jako peněžitý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Prvních pět milionů Rath uhradil letos v únoru, druhou polovinu měl podle serveru iROZHLAS.cz zaplatit do pondělí.

Rathův právník Roman Jelínek už dříve pro deník Právo uvedl, že jeho klient nemá na zaplacení pětimilionové splátky peníze a zažádal si o prominutí zbytku trestu. Jako alternativu k prominutí zbytku trestu žádal o nařízení exekuce části domu, který Rath vlastní spolu s bratrem Michalem.

Podle České televize může Rath splátku stále ještě uhradit. Mluvčí Krajského soudu v Praze Černá k tomu pro iROZHLAS.cz dodala: „Může to zaplatit, aby zabránil důsledkům, které pro něj může to nezaplacení mít.“

Někdejšímu hejtmanovi nyní hrozí exekuce nebo prodloužení sedmiletého trestu vězení. O případném vymáhání nebo prominutí splátky teď má rozhodnout soudce. „Záleží na panu soudci, jaký postup zvolí. Primárně se začíná vymáháním, tedy exekucí. Ale rozhodnutí soudce mi nepřísluší předjímat,“ uvedla pro Českou televizi Černá.

Rath dostal loni v červnu za přijímání úplatků při výběrovém řízení na opravu Buštěhradu sedmiletý trest vězení. Soud mu nařídil zaplatit deset milionů a na sedm let mu zakázal působit ve výkonných funkcích v samosprávě. Stanovil také náhradní trest 2,5 roku vězení pro případ, kdy by Rath peněžitý trest neuhradil. Na konci letošního ledna bývalému politikovi středočeský krajský soud zatím nepravomocně vězení o rok prodloužil. Uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest.

Rathova kauza je rozdělená na dvě větve, které se obě týkají korupce při zadávání zakázek Středočeského kraje. V první části ho soud uznal vinným z úplatkářství u tendru na zámek Buštěhrad, jeho hlavní spoluobviněné – bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra – pak odsoudil i za zmanipulovaná výběrová řízení na rekonstrukci budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic. Dostali po šesti letech vězení.

Ve druhé větvi kauzy si ústřední trojice podle nepravomocného rozsudku na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]