Dcera maršála Koněva nechce, aby se obnovil jeho pomník v Praze

repro: Myartprints.cz

Maršál Ivan S. Koněv na obraze z roku 1945. | FOTO: repro: Myartprints.cz

Památník legendárního sovětského vojenského velitele maršála Ivana Koněva by neměl být v Praze obnoven a místním radikálům by neměl být dán nový důvod k jeho znesvěcení, ale měl by být převezen do Ruska a instalován v Moskvě, sdělila maršálova dcera Natalja Koněvová. Cituje ji 15. května agentura RIA Novosti.

Má jiný názor než ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který v rozhovoru pro televizi RBK řekl, že by Koněvův pomník měl být v českém hlavním městě obnoven.

RIA Novosti píše: „Maršálova dcera řekla, že v českém hlavním městě nejdříve navrhovali přemístění pomníku z Prahy 6 do jiné části města. ,A pak ta část bude hlasovat a řekne, že s pomníkem nejsou spokojeni. A začnou přemísťovat pomník do jiného regionu. A zneužívání pomníku bude pokračovat.‘ Připomenula také, jak byl před demontáží polit červenou barvou.“

Pavel Hofman

Podle ní v české společnosti nedojde ke shodě ohledně symbolů, které zachovávají vzpomínku na osvoboditelskou misi Rudé armády za druhé světové války. „To je zřejmé z různých politických kroků, které se tam dělají. Poslední krok je, když byl v Praze postaven pomník vlasovcům, který je, promiňte, podobný záchodu. To je krajní bod, extrémní stupeň neochoty těchto lidí vidět a pamatovat si vše, co souvisí s Rudou armádou,“ myslí si Koněvová, která působí jako profesorka lingvistiky a literatury na Vojenském institutu Ministerstva obrany Ruské federace.

„Díky za podporu, za myšlenku, ale nepodporuji ji. To podle mého názoru není řešením problému,“ řekla Natalja Koněvová pro RIA Novosti o požadavku znovu postavit v Praze pomník jejímu otci.

„,Věřím, že by se pomník měl vrátit do své vlasti. Když se vrátila naše vojska, maršál by se měl také vrátit domů. A proto by měla česká strana projednat návrat pomníku do Moskvy,‘ shrnula to maršálova dcera.“

Ria Novosti pak připomíná, že Moskva by raději viděla pomník obnovený na české nebo ruské půdě. Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení týkající se veřejně spáchaného „znesvěcení symbolu ruské vojenské slávy“. Ruští vyšetřovatelé mají v úmyslu stíhat účastníky „demolice pomníku“.

repro: ria.ru

RIA Novosti také zmiňuje českého prezidenta Miloše Zemana, jenž „označil demontáž pomníku za hloupou věc, kterou provedli nevýznamní čeští politici“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner