Dcery prosily Zemana o milost pro tátu. Měly byste se hlavně učit, zněla odpověď

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Petr Lang se rozhodl vyřešit pronásledování svých dcer po svém a kvůli tomu skončil na pět let ve vězení. Muži, který obtěžoval jeho děti, uštědřil facku. Následoval pád a těžké zranění. Pronásledovatel dívek po pár dnech v nemocnici zemřel. Malé holčičky se tak po odsouzení otce od května ocitly bez svého ochránce. Možnost viděly v napsání dopisu Miloši Zemanovi, ve kterém ho prosily o milost pro svého tátu. Místo prozkoumání případu se ovšem dočkaly nečekané odpovědi z Kanceláře prezidenta republiky. Úředník v něm píše, že dívky se mají především zaměřit na studium, aby pomohly své matce překonat těžké období.

Táta nás jen bránil před nebezpečím, píšou dívky

Dívky z Ostravy se s uvězněním svého otce nechtějí smířit, a tak v dubnu napsaly na Hrad. „Pan prezident pořád v televizi říká, že máme bránit své hranice před nebezpečnými cizinci. Táta bránil nás před nebezpečným člověkem a má jít do vězení,“ stěžují si zoufalá dvanácti- a čtrnáctiletá slečna, na jejichž dopis upozornil deník Aha!. Odpověď ale Klárku s Libuškou neuspokojila. Kancelář prezidenta totiž předala jejich prosbu ministerstvu spravedlnosti a dětem pouze poradila, aby mamince ulehčily situaci tím, že se budou učit. Problémy se prý někdy nakupí.

Na návštěvu otce ve vězení rodina nemá peníze

Nyní se dvě dcery pouští do boje za osvobození svého otce opět. „Žádné problémy jsme doma neměly. Jediným problém byl ten úchyl. Bohužel nás před ním neochránila ani policie,“ vysvětluje mladší z dcer. „A museli jsme se kvůli němu stěhovat. Když nás po čase našel na nové adrese, tak ho táta odváděl k autobusu a říkal mu, ať nás nechá být. Když mu ten chlap, kterého jsme se bály, řekl, že si bude dělat, co chce, tak mu dal taťka facku,“ popisuje nešťastnou událost Libuška. „Píšeme mu dopisy. Jet tam nemůžeme. Na to nemáme peníze,“ připojuje se čtrnáctiletá Klárka, která připomíná, že táta je ve vězení v Plzni. „Poprosili jsme pana prezidenta, zda by taťku před tím, než mu udělí milost, nepřesunul třeba do věznice v Ostravě. Máme ho rády a chceme ho vídat,“ dodává doufající dívka.

(repro Česká televize)

Zabít jsem ho nechtěl, brání se otec

Případ, který měl uvážit Miloš Zeman kvůli udělení milosti, vypadá podle výpovědi Petra Langa jasně. „Ten člověk několik let pronásledoval moje dcery. Chodil za nimi i do školy, odkud nám volali, že se vydává za jejich strejdu,“ řekl zedník bulvárnímu deníku. „Přestěhovali jsme se kvůli němu, aby nechal holky na pokoji. No a jednoho dne přišel do hospody vedle našeho domu,“ vzpomíná na osudný den. „Naštval jsem se, vynadal mu a doprovodil jej až na zastávku. Tam jsem mu řekl, ať odjede a dá nám už pokoj. Jenže se otočil a pronesl, že si bude dělat, co chce. Neudržel jsem se a dal mu facku. Po ní upadl na zem a uhodil se do hlavy. Zabít jsem ho nechtěl,“ tvrdí odsouzený muž, který čeká, zda se prosba jeho dvou dcer setká s nějakou odezvou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]