Debata s Babišem: Nevděčný úkol pro moderátora, který nechce ignorovat lži

Debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo prezidentský kandidát Petr Pavel, vpravo kandidát na prezidenta a předseda politického hnutí ANO Andrej Babiš a uprostřed moderátor Martin Řezníček. (ČTK)

Debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo prezidentský kandidát Petr Pavel, vpravo kandidát na prezidenta a předseda politického hnutí ANO Andrej Babiš a uprostřed moderátor Martin Řezníček. | FOTO: ČTK

Martin Řezníček byl v neděli večer v debatě na České televizi v situaci, kterou mu opravdu nelze závidět. Profesionální moderátor, který se jen pár minut před začátkem vysílání dozvěděl, že pořad svou přítomností poctí i Andrej Babiš, musel volit mezi dvěma cestami, jak k člověku, který soustavně demagogicky lže a snaží se opanovat veškerý prostor, přistupovat. Obě mají své výhody, jen jedna je ovšem správná. A tu Řezníček zvolil.

Po skončení debaty, ale i během ní se začala ozývat na adresu moderátora kritika. Bylo totiž zjevné, že se rozhodl nenechat Babiše, aby si uzurpoval čas a bez ustání blábolil. Pokusil se korigovat alespoň ty nejhorší lži z nepřetržitého proudu nehorázností, které Babiš dokáže vypouštět rychlostí blesku. Některým komentátorům, kteří rádi vypadají, že se na všechno dívají chladně a s nadhledem, se to nelíbilo. Řezníček prý byl na straně Petra Pavla a Babišovi tím pomohl.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Problém je ovšem v tom, že rolí moderátora není tupé předávání slova. Jeho rolí není ani to, aby nechal každého říkat, co ho napadne, a to i když jde o výmysly. Proto byl Řezníček nucen Babiše usměrňovat. A protože Pavel nelže, odpovídá na otázky, které moderátor pokládá, a chová se prostě a jednoduše normálně, jeho nikdo takovým způsobem usměrňovat nemusel. Takhle jednoduché to je.

Nutno podtrhnout, že Řezníčkovi se podařilo reagovat jen na část všech těch lží, které Babiš vypustil. Normální člověk totiž takové množství nemůže zvládnout a celý pořad by pak sestával z toho, že se všichni zabývají vyvracením a vysvětlováním nesmyslů, které jejich generátor Babiš vypouští do veřejného prostoru. Ta debata prostě nemohla působit dobře, protože do ní Babiš dorazil. Bylo to v podstatě dáno už předem.

Možná by se některým více líbilo, kdyby Řezníček zvolil cestu Raye Korantenga a jemu podobných. Babiš by mohl vesele blábolit, nikdo by na něj nereagovat a jakákoli lež by prošla bez povšimnutí. To ale nesmí být rolí moderátora, a to ani v duelu. Ono to také rolí opravdových moderátorů není, proto s nimi Babiš téměř nikdy nemluví. Do České televize přišel proto, že se pokusil zvrátit špatný vývoj vlastních preferencí, těžko si ale lze představit, že by mu to v tomto směru příliš pomohlo.

Andrej Babiš a volby (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Je ale také dobře uznat, že ne všechno se České televizi podařilo. Hlavním problémem jsou totiž témata, která se v podobných debatách řeší. Důraz na oblasti, do nichž prezident vůbec zasáhnout nemůže, jen posiluje názor ve společnosti, jemuž řada lidí věří, že prezident může odvolat vládu, ovlivňovat výši daní nebo třeba navrhovat zákony. Ne, od toho prezidenta nemáme, a proto nemá smysl zaseknout se na ekonomice či na tom, jak přesně by mělo být v zákoně definováno znásilnění. To je věcí vlády a parlamentu, nikoli prezidenta.

Odpovědět na otázku, jak správně vést debatu s někým, jako je Andrej Babiš, není možné. Martin Řezníček je ve svém oboru profesionál a radit mu, když člověk všechno sledoval z pohodlí domova na televizní obrazovce, je směšné. Babiš vždycky bude lhát a překrucovat skutečnost. Má to v povaze, mnohdy už o tom nejspíš ani neví. S takovými lidmi debatovat nelze. A tak nezbývá než doufat, že brzy už ani nikdo nebude muset a Babiš zmizí v propadlišti dějin, kam patří.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články