Definitivně nás ovládla Tichá dohoda. Zvykejme si, bude tu klidně i čtyři roky

Andrej Babiš a Tomio Okamura. (ČTK)

Andrej Babiš a Tomio Okamura. | FOTO: ČTK

Tak nás v posledních dnech už definitivně ovládla „tichá koalice“ ANO Andreje Babiše, SPD Tomia Okamury a komunistů, jak bylo předvídatelné. Ta nám teď bude vládnout možná až čtyři roky. Dokonce se tito tři kamarádi ani nemusejí k sobě veřejně přihlásit, protože prezident Miloš Zeman nemá problém nechat léta vládnout vládu bez důvěry většiny poslanců. V menším rozsahu to předvedl již se svou (úřednickou) vládou Jiřího Rusnoka.

Vše začalo zvolením Radka Vondráčka z ANO v tajné volbě do předsednické sesle v dolní komoře, ke kterému se přihlásila uvedená koalice společně s Piráty. „Tichá koalice“ pak zjevně fungovala (alespoň plus mínus) i při hlasování o místopředsedech sněmovny včetně nezvolení Petra Fialy z ODS v první den volby.

Zmíněná „tichá koalice“ (bez Pirátů) pak také rozhodla o zvolení komunisty Stanislava Grospiče do čela Mandátového a imunitního výboru.

Mezi formovanými poslaneckými kluby SPD a Pirátů rovněž došlo ke sporu, která ze stran je blíže k politickému středu (napravo od ANO) a která tedy usedne blíže středu zasedací místnosti při plenárních schůzích. „Tichá koalice“ ANO, SPD a KSČM nakonec rozhodla, že Piráti budou vyšachováni a blíže středu tak usedne SPD Tomia Okamury.

V neposlední řadě se tato koalice projevila při rozhodování o vzniku a obsazování kontrolních komisí. Nová síla KSČM se navíc ukázala, když tato strana s volebním výsledkem 7,8 %, prosadila ještě jednoho svého zástupce do funkce šéfa výboru, a to navíc významného Rozpočtového výboru.

Když pak sněmovna potvrzovala jmenování šéfů jednotlivých komisí (jako je komise pro kontrolu české civilní kontrarozvědky apod.), všem nyní již dobře známá „tichá koalice“ neměla problém všechna jména schválit.

Tečkou se pak zdálo být prosazení poslance Radka Kotena (SPD), který rád sdílí články z tzv. „dezinformačních“ (balamutících) „proputinovských“ webů, jak upozornil server Aktuálně.cz, do čela Bezpečnostního výboru. Koten také sdílel informaci, že „11. září“ byl podvod a podobně. Hlasovali pro něj poslanci za ANO, SPD a KSČM společně s Václavem Klausem z ODS. Pan Koten nás tedy bude reprezentovat na zahraničních cestách a bude získávat utajované informace. Jestliže jsme podle Kotena ovlivňováni tzv. chemtrails (chemikáliemi či biologickým materiálem vypouštěným záměrně z letadel, aby ovlivňoval myšlení lidí), pak je otázkou, zda jimi není ovlivněný zejména právě on.

Jenže následně, po této zdánlivé „tečce“, se ještě objevila zpráva, že by měl komisi pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů vést komunista Zdeněk Ondráček, předlistopadový policista známý svou účastí na zásahu proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne v roce 1989.

Navíc se zformovala také koalice voličů uvedených tří stran. Jen u nich by totiž podle průzkumu pro Českou televizi vyhrál v prezidentských volbách jednoznačně, a dokonce už v prvním kole Miloš Zeman.

Jedná se tedy již o třetí případ „Tiché dohody“. První měl na svědomí americký spisovatel Elia Kazan, druhou český hudebník Dan Šustr a třetí Andrej Babiš s Tomiem Okamurou a komunisty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]