Dejme Babišovým lidem šanci vrátit se do slušné společnosti. Musí začít omluvou

archiv

Martin Zvěřina, Petr Kamberský, Jan Macháček | FOTO: archiv

Odchod populárního zpěváka Richarda Krajča a jeho skupiny Kryštof ze stáje Agrofertu vzbudil ohromnou pozornost na sociálních sítích a spustil debatu, jak se máme nyní stavět vůči lidem, kteří v posledních letech sloužili zájmům Andreje Babiše.

Ukázkový je tento příspěvek uživatele Jarka Jesenského ze skupiny Jsme pro postavení komunistů mimo zákon (my skutečně) :

„Snažím se být vstřícný a říkám si, že je to vždycky lepší teď než nikdy, i když to přišlo tak STRAŠNĚ pozdě .

Jako kdyby se týden před koncem války (když už je vše jasné) spolupracovník gestapa rozhodl ukončit spolupráci.

A navíc stejně nevíme, zda je za tím skutečně upřímné distancování se, nebo je-li to jen marketingový tah, vynucený tlakem nás fanoušků a zákazníků?

Takže dokud se Kryštof, KOFOLA a jim podobní veřejně neomluví a vůči trestně stíhanému estébákovi Burešovi se zcela jasně nevymezí, budu je i nadále bojkotovat (Zde nenakupuji) a ignorovat.

U lidí jako žokej Váňa se snažím jeho spolupráci s estébákem omluvit kombinací jeho věku (znám i starší a rozumné lidi, ale přírodě holt neporučíme), nezájmu o politiku a malému všeobecnému přehledu (věřím, že celý jeho život jsou především koně).

Ale ať mi nikdo neříká, že jsou Richard Krajčo nebo majitel Kofoly tak hloupí, že si za posledních 5 let NIKDY kolem Bureše nevšimli ničeho, co by jim řeklo UŽ DOST?

Nevěřím tomu, že když Krajčovi začaly vyčítat spolupráci s estébákem desítky jeho slavných a rozumných kolegů, že aspoň pak nebyl schopen konečně si vyhledat Burešův životopis, dokumenty o něm, a že nezvládl UŽ DÁVNO posoudit, že s tímto lhářem, udavačem, špatným otcem, podnikatelským predátorem a čerpačem dotací z MORÁLNÍHO hlediska NEMŮŽE spolupracovat? ☹“

K tomuto příspěvku je třeba dodat, že tou nejvíce zkompromitovanou skupinou ze stáje Agrofertu Andreje Babiše jsou jeho novináři, kteří před veřejností léta předstírali nezávislost a přitom dělali přesně to, co tento trestně stíhaný politik a oligarcha v jedné osobě potřeboval a stále potřebuje: Zakrývají jeho jasné přečiny a zřejmě i dotační zločiny, zakrývají jeho útok na svobodu slova a kritické myšlení, převrátili smysl novinářské práce z kontroly moci na podlézání moci a nestyděli se za takovou hanebnost brát od Babiše plat.

archiv

Pravda, stejně jako Richard Krajčo, tak i třeba Jan Macháček, Petr Kamberský, Martin Zvěřina, Miroslav Korecký, Ondřej Neff, Petruška Šustrová a další mají dostat šanci, aby se vrátili z tohoto ostudného vandru domů mezi demokraticky orientované občany. Má to ale jednu základní podmínku, o níž píše Jarek Jesenský: Musí se omluvit a jasně se od Babiše a jeho nebezpečných metod distancovat.

Měli bychom umožnit lidem, kteří projeví lítost a udělají vše pro svojí nápravu i pro nápravu děsivé situace, do níž naší zemi pomohli dostat. Je třeba projevit opatrnou míru velkorysosti a odpuštění. Ale jedině skrze upřímně míněnou omluvu.

Měli bychom od nich slyšet zhruba toto:

Omlouvám se, že jsem kvůli osobnímu prospěchu anebo z hlouposti sloužil špatné věci. Uvědomuji si to a hluboce se omlouvám české veřejnosti. Již nikdy nebudu pracovat pro trestně stíhaného politika, který svojí kumulací ekonomické, mediální a politické moci poškozuje demokracii a svým konfliktem zájmů a čerpáním dotací dělá naši zemi ostudu před Evropou a před celým světem.

Jsme připraveni poskytnout napraveným kolegům prostor.

archiv

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner