Děkan-šaman. Pozoruhodná dobrodružství Miroslava Ševčíka

(Pavel Hofman / FORUM 24)

FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Miroslav Ševčík je zajímavý muž. Když šel v sobotu 11. března náhodou kolem davu, který se rozhodl strhnout ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea, „dostal se“ do potyčky s policií. Všechno se to odehrálo jaksi mimoděk a bez jeho zjevného zavinění. Poslyšme, jak tomu podle Miroslava Ševčíka bylo: „Oslovil mě člověk, který měl rozbitou hlavu, jestli bych mu nepomohl s tím, co má dělat, že ho napadli policisté.“ Ze strany pana Ševčíka tedy nemohlo jít o žádný projev vandalství, ale o nezištnou pomoc bližnímu.

S tímto krvácejícím mužem pak pan děkan ­odešel k Národnímu muzeu, na jehož průčelí taky shodou okolností vlála ta modro-žlutá vlajka. Ale o tu nešlo. Dotyčný muž chtěl děkanovi ukázat policistu, který ho měl napadnout. Co zamýšlel s nezbedným policistou Ševčík na místě dělat, nevíme. Zato víme, co bylo dál. Pan Ševčík vůbec nic neprovedl, když z čistého nebe přišel útok těžkooděnců. „Narvali mě na tu zeď, poté jsem vstal a normálně odešel.“ Tuto scénu – tedy předtím, než pan Ševčík „normálně odešel“ – zachytil fotograf deníku FORUM 24.

Dramatický snímek, jak se vlasatý děkan brání v záklonu přesile mužů v přilbách, mezitím vstoupil do dějin (ostatně podobně jako Ševčíkův výrok, že to co se před Národním mu­­zeem odehrálo, bylo „horší než Palachův týden“). Sociální sítě zaplnily zlomyslné karikatury, které vyzdobily Ševčíkovu hlavu zakroucenými buvolími rohy po vzoru známého šamana spikleneckého hnutí QANON Jacoba Chensleyho. Ten, jak víme, „velel“ útoku na Kapitol 6. ledna 2021. Jak je ten svět zrádně propojený! Právě v těchto dnech se v Americe stoupenci bývalého prezidenta Trumpa, mimo jiné i majitel Twitteru, miliardář Elon Musk, snaží dokázat, že rohatý muž se v posvátných prostorách americké demokracie choval velmi mírumilovně; důkazem toho má být video, jak šamana po chodbách parlamentu doprovázejí uniformovaní policisté coby vzácného hosta. Obhájci výtržníka pominuli jiné video, které ukazuje, jak Jacob Chensley rozbíjí sklo a vrhá se do budovy. Ale u Národního muzea se nic podobného nestalo, ukrajinská vlajka zůstala vlát na historické budově neporušená.

Od komunisty k liberálovi a zpět

Mezitím už víme, jak to bylo doopravdy, díky videu,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články