Děkujeme, změna je možná, vzkazují politici voličům

Lídři opozičních stran  (screenshot YouTube)

Lídři opozičních stran | FOTO: screenshot YouTube

Skončily krajské volby a první kolo senátních voleb. Ve většině krajů bude mít nejvíc zastupitelů hnutí ANO. Ve Středočeském kraji jej přeskočily STAN a ODS, v Libereckém kraji vedou Starostové a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočechů. Kandidáti opozičních demokratických stran ale zaznamenali značný úspěch v senátních volbách. V prvním kole získal senátorský mandát jediný kandidát, a to Zbyněk Linhart za STAN+SLK v obvodu Děčín s 52,77 procenta hlasů. 

Úspěch opozičních stran okomentoval europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Výsledky voleb jsou rozhodně v řadě krajů lepší, než jsme čekali. Podařilo se nám udělat skvělý výsledky ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském, Pardubickém nebo Jihočeském kraji. Také se podařilo pomoci STAN v STR a zatím máme obrovskou možnost získat až 7 mandátů v senátu!“ napsal Zdechovský na twitter.

Na twitteru poděkoval voličům i předseda ODS Petr Fiala.

Propad naopak zaznamenala ČSSD. Strana pravděpodobně přijde o všechny své hejtmany, a to i v bývalých sociálnědemokratických baštách. Sám předseda ČSSD Jan Hamáček se v rozhovoru s Českou televizí vyjádřil, že za úspěch bude považovat, když strana alespoň v některých krajích překročí 10 %. „Strana klesá ke dnu,“ okomentoval výsledky ČSSD politolog Kamil Švec.

Miroslava Němcová, kandidátka do senátu na Praze 1 podporovaná ODS, STAN a TOP 09, s volebním výsledkem 48,56 % jen těsně nezvítězila už v prvním kole. Utká se tedy za týden s nynějším senátorem a bývalým rektorem Karlovy univerzity Václavem Hamplem, který obdržel 20,49 % hlasů. „Velmi si vážím hlasů, které jsem získala,“ napsala Němcová na twitteru a poprosila voliče o účast v druhém kole senátních voleb.

Kandidátům demokratických uskupení se dařilo i v Praze 5. S nevelkým náskokem v prvním kole vyhrál Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, který získal 39,63 procenta hlasů. Současný senátor Václav Láska z uskupení Senátor 21 obdržel 37,44 procenta hlasů. 

Na Praze 9 se dostalo největší podpory společnému kandidátovi STAN, Pirátů a TOP 09 Davidu Smoljakovi, bodoval s 42,87 % hlasů. V druhém kole se za týden utká s Eduardem Stehlíkem, vojenským historikem a kandidátem KDU-ČSL a ODS. Ten získal 30,19 % hlasů.

K úspěchům kandidátů TOP 09 se vyjádřil europoslanec Jiří Pospíšil. „Ukazuje se, že TOP 09 je v Praze stále silnou stranou. Michael Žantovský, Miroslava Němcová i David Smoljak zaslouženě postupují do druhého kola,“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]