Opoziční politici v reakci na schválení rezoluce o Babišovu střetu zájmů chtějí, aby Agrofert vrátil dotace, které získal

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Evropský parlament výraznou většinou schválil rezoluci o střetu zájmů premiéra Andreje Babiš. Podle lídra koalice SPOLU Petra Fialy rezoluce ukazuje, jak špatnou pozici má Česko pod vedením současné vlády u partnerů v zahraničí. Šéf Pirátů Ivan Bartoš napsal, že české úřady by měly okamžitě začít vymáhat prostředky, které Agrofert nezákonně získal. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové Babišův střet zájmů ukončí až volby a šéf hnutí STAN Vít Rakušan premiéra Babiše přímo vyzval, aby všechny dotace pro Agrofert vrátil.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala v reakci na čtvrteční oznámení o výsledku hlasování o Babišově střetu zájmů zdůraznil, že vláda Andreje Babiše není schopna hájit zájmy České republiky: „Dnešní usnesení EP, kritizující střet zájmů A. Babiše, jasně ukazuje, jak špatnou pozici má Česko pod vedením současné vlády u partnerů v zahraničí. Premiér dělá ostudu, vicepremiér plánuje cesty do Moskvy, ministr zahraničí je neviditelný. Tato vláda není schopna hájit zájmy ČR,“ uvedl Fiala na twitteru.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v souvislosti s rezolucí poukázal na škody, které premiér Babiš napáchal a které zaplatí běžní občané: „Hamižnost Andreje Babiše způsobila, že škody za nezákonné čerpání dotací a zakázek pro jeho firmy zaplatí běžní občané a podnikatelé. Ti se tak stali jeho rukojmími. Jen za 3 roky získal Agrofert nezákonně 20 miliard Kč. České úřady by měly okamžitě začít tyto prostředky vymáhat.“

Bývalý 1. místopředseda TOP 09 a někdejší náměstek ministra zahraničních věcí Marek Ženíšek rezoluci Evropského parlamentu okomentoval takto: „Ráno vyšlo slunce, večer slunce zapadne a Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Teď potvrzeném i europoslanci. A nebude tomu jinak, dokud z politiky sám neodejde, nebo dokud ho neporazíme. Já osobně pro to udělám maximum a budu vděčný, když vy se mnou,“ zdůraznil Ženíšek.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan premiéra Babiše zval, aby všechny dotace pro Agrofert vrátil: „Přijetí rezoluce EP pro mě není překvapením. Opakovaně jsme upozorňovali, že premiér Babiš JE ve střetu zájmu (nejen v čerpání dotací). Přestaňte nám už konečně dělat v Evropě ostudu a všechny dotace pro Agrofert vraťte!“

Rovněž předseda křesťanských demokratů Marian Jurečka požaduje vrátit již vyplacené dotace: „Premiér je ve střetu zájmu. Je koncovým příjemcem výhod, měl by přestat dělat mlhu a respektovat konečný audit EK a střet zájmu vyřešit. Naše úřady by neměly, investiční dotace dále vyplácet a již vyplácené požadovat vrátit do poslední koruny, aby to neplatil česky občan!“

Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) zdůraznila, že samotná rezoluce nic nezmění, klíčové jsou podle ní říjnové volby: „Více jak 500 hlasů pro rezoluci Evropského parlamentu odsuzující tunelování evropských fondů Andrejem Babišem. Tolik hlasů snad neměla ani rezoluce proti Rusku. Sama rezoluce ale nic nezmění. Změnit to musíme sami v říjnu u voleb,“ napsala na twitteru Vrecionová.

Evropský parlament se na rezoluci, podle které je Andrej Babiš ve střetu zájmů a je potřeba s tím něco dělat, shodl většinou 505 hlasů. Proti bylo pouze 30 europoslanců. Jedná se o největší shodu ze všech dosud projednávaných rezolucí. O rezoluci se hlasovalo ve středu. Výsledky byly oznámeny ve čtvrtek na začátku schůze, protože v Evropském parlamentu stále platí proticovidová opatření.

„Slova premiéra, že rozhodnutí Evropského parlamentu narušují naši svrchovanost, jsou nechutná. Pokud nechce, aby ho europoslanci řešili, ať dotace Agrofert nepobírá. To by ale jeho firmy za moc nestály. Jeho střet zájmů ukončí až volby. SPOLU budeme neoprávněné dotace vymáhat,“ reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Babišův komentář ke schválení rezoluce o jeho střetu zájmů.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že schválení rezoluce je pokračování zasahování Evropského parlamentu do vnitřních záležitostí České republiky, kdy se snaží ovlivnit volby do poslanecké sněmovny, které u nás letos budou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]