Děláte stafáž likvidaci spravedlnosti, řekl Farský poslancům ANO. Brabec se tvářil naštvaně

repro ČT

Jan Farský ve sněmovně | FOTO: repro ČT

Deník FORUM 24 přináší přepis projevu šéfa poslanců STAN Jana Farského, který naprosto přesně pojmenoval situaci poté, co hnutí ANO zvolilo šéfem kontrolní komise pro GIBS svého člověka.

Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové a zvláště poslanci za hnutí ANO, připomenu vám ještě jeden krátký výlet do historie, který si jistě budete pamatovat.

Do loňského března, pokud by někdo byl trestně stíhaný, tak nejenže se bude muset vzdát funkce poslance, on dokonce bude muset vystoupit ze samotného hnutí ANO. Překáželo to, tak se změnily vaše vnitřní stanovy, stanovy hnutí ANO. A dnes už je pro vás trestně stíhaná osoba jediným a možným nejlepším kandidátem na premiéra. Dost výrazný posun!

OK, skousli jste hodně. Pak bych ale čekal, že si aspoň v zájmu zachování vlastní důstojnosti a toho, že se nestanete pouhým nástrojem výkonu moci jednotlivce a jedné firmy, zachováte aspoň trochu integrity v tom, že se nebudete podílet na tom, jak se tady budou opanovávat jednotlivé bezpečnostní složky státu. Vždyť je to skutečně zoufalé!

V lednu za svědectví Pirátů pan Faltýnek říkal, jak dostane vyšetřovatele Čapího hnízda do tepláků. Kdo byl jediný tomu mohl překážet? Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů. Hm, odchází. (Smích v lavicích ANO.)

Dneska, aby vám skutečně nebylo vidět pod prsty, si ještě dovolíte takovou hanebnost, že do dozorového orgánu, do komise, vyšlete svého člena. Pak si tady jednu takovou hereckou etudu užijeme v tom, že snad nic jiného nezbývalo, že to je kvůli tomu, aby byla tato komise akceschopná, že vám nezbylo, než tam poslat svého kandidáta. Počítáte z těch 105 hlasů?

Celý demokratický blok má dohromady – pardon, demokratický blok, abych se nedotknul ani pirátů, ani demokratické a sociální demokracie – má dohromady 85 hlasů. Vy tady od říjnových voleb pevně vládnete 115 hlasy. Hlasy ANO a extremistů zleva komunistické strany a extremistů zprava SPD. Ta čísla tak vychází.

Jestli vám samotným z toho není smutno a z vás samotných zle, mně je to líto. Je mi to líto kvůli všem těm, kteří v této republice žijí a budou žít, protože to, jak v této chvíli pošlapáváte základy právního státu, jak likvidujete důvěru lidí ve spravedlnost, jak tady rozkládáte vůbec spravedlnost, jak v lidech budete likvidovat možnost dopřát si spravedlnost a dostat se ke spravedlnosti jenom kvůli osobním zájmům jednotlivců, pro které jste vy všichni stafáž, jestli vám to ještě nedošlo, tak je mi to líto. Je mi to líto a bohužel to tak je a asi to jinak nebude, protože jste se tak rozhodli. (Poslanci ANO bouchají do lavic, v pravé části sálu potlesk.)

Redakčně upraveno.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner