Děláte vše pro to, aby už Češi nemohli mluvit svobodně, vzkazuje Hrušínský Xaverovi

Jan Hrušínský (archiv autora)

Jan Hrušínský | FOTO: archiv autora

Na konci loňského roku se na Facebooku rozhořela debata mezi Janem Hrušínským a Lubošem Xaverem Veselým. Herec a principál Divadla Na Jezerce na sociální síti napsal, že Veselému náhle přestali vadit agenti StB, udavači, komunisté a šmelináři s politikou všeho druhu. V reakci se Xaver velmi divil, kde k tomuto závěru herec došel. Velmi podrobné vysvětlení přišlo záhy.

Hrušínský se k opakovanému publikování svého příspěvku na Facebooku rozhodl ze zcela jednoduchého důvodu. „Včera jsem se dočetl, že pan Veselý vypráví, že prý jsem nenašel odvahu a slušnost mu odpovědět. Promiňte tedy, že svou odpověď dávám po třech měsících znovu na fb. Je bohužel stále aktuální,“ píše herec na sociální síti. Zároveň sděluje, že se jedná o poslední moment, kdy se k Veselému veřejně vyjadřuje. Přikládá i celou facebookovou „debatu“ s moderátorem.

Vážený pane Veselý, Xavere, ptáte se, kde beru jistotu, že Vám přestali vadit StBáci.

1) V rozhovoru XTV s Jaroslavem Hutkou se Vás pan Hutka ptá, zda Vám Nohavicovo udavačství nevadí. Odpověděl jste mu (veřejně), že Vám nevadí. Že o něm nic nevíte. Že Vám bylo teprve dvacet let, když byla revoluce. Tečka. Víte, pane Veselý, že listopadovou revoluci v roce 1989 začali dvacetiletí lidé? Studenti, Xavere. Nic Vám to neříká? To, že jste v rozhovoru XTV uvedl na omluvu své nevědomosti, že Vám bylo 20 let, je neomluvitelné. Zvláště v pořadu, který chce ovlivňovat veřejné mínění.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

2) Národním umělcem, na kterého narážíte, myslíte mého otce? Mám se Vám omluvit, protože necítíte potřebu odsuzovat Rudolfa Hrušínského za to, že byl národním umělcem? Můj otec, pane Veselý, byl národním umělcem mnohem dříve, než tento titul na konci osmdesátých let za svoji hereckou práci obdržel. Byl národním umělcem, protože něco uměl, Xavere. Za to se před Vámi opravdu nestydím. A pokud směřuje Vaše narážka skutečně na něj, považuji ji za mimořádně nevkusnou, protože byl komunisty mnoho let pronásledován. Vy o tom asi nevíte, protože Vám bylo teprve dvacet. Já vím.

3) Pokud existuje neveřejná smlouva (přestože jde o veřejné peníze) mezi Hradem a XTV na Vaše rozhovory s panem prezidentem, nejde o rozhovor, ale o placenou reklamu. Což nikde neuvádíte. Není to vůči divákům XTV nepoctivé? Za to se mám omluvit? Že jsem o tomto podvodu na Vaše diváky četl a reagoval? Myslíte to vážně? Píšete, že nemáte žádný majetkový vztah s XTV, která – dle veřejně dostupných zdrojů vč. novinových článků – sídlí na Vaší soukromé adrese? Na adrese Vašeho trvalého bydliště? Pokud toto není pravda, tak se Vám omluvím. Pokud je to pravda, očekávám další omluvu od Vás.

4) Dlouho jsem Vás bral vážně, dokonce i potom, co jste mě s panem Hejmou lživě pomlouvali v XTV. Vaši veřejnou omluvu jsem přijal, ale nikdy jsem neřekl, že Vaše lhaní, které s bývalým agentem StB Hejmou tak často v XTV provozujete, nepovažuji za hanebné. Většinu toho, co v současné době děláte, pane Veselý, považuji za hanebné. Jsem si vědom, jaká smršť zkreslených pitomostí a útoků zase přijde z dezinformačních proruských Parlamentních listů, které Vás brání ze všech sil. Přitom, Xavere, vyjadřuji jen svůj názor na věci, se kterými nesouhlasím. Jako normální občan České republiky. To stále ještě mohu, i když Vy a XTV děláte všechno pro to, aby čeští občané svobodně už dlouho mluvit nemohli. Ostatně, nemíříte do Rady České televize náhodou právě kvůli tomu? Nejste náhodou kvůli tomu nasazen i v Českém rozhlase? Přeji hezký den a zdravím.

Jan Hrušínský

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]