Delta se už šíří v Moskvě, na očkování se stojí fronty. Česko zatím rozvolňuje

Ruský prezident Vladimir Putin (Profimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Profimedia

Indickou variantou koronaviru zvanou delta se mohou nakazit plně očkovaní jedinci, a dokonce i ti, kteří před vakcinací už jednou onemocnění prodělali. Podle agentury TASS to řekl moskevský starosta Sergej Sobjanin s tím, že podobné případy se objevily v metropoli u lidí, kteří se nechali naočkovat již dříve. 

„Máme co do činění s novým kmenem, s novou mutací indického kmene,“ tvrdil Sobjanin. „Je agresivnější, horší. To znamená, že je taky nakažlivější, že rychleji proniká do organismu. Aby se člověk nenakazil, musí mít dvakrát víc protilátek než u wuchanského kmene,“ dodal Sobjanin. Indická mutace přitom podle analýzy deníku Financial Times už v Rusku, podobně jako v Británii či Portugalsku, dominuje. Sobjanin připustil, že dříve vakcinované bude zřejmě nutné přeočkovat. Obě dávky některé z ruských vakcín dostalo 1,5 milionu Moskvanů.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Fronta na očkování

Rusové až dosud o očkování moc nestáli, ale povinná vakcinace s hrozbou vyhazovu z práce podle portálu kommersant.ru přináší ovoce. V řadě ruských regionů se v uplynulých dnech počet lidí, kteří se hlásí na očkování, zvýšil téměř dvojnásobně. Podle portálu v Moskvě, kde se opatření má týkat asi 60 procent pracujících, vznikají dokonce fronty na očkování. Povinnou vakcinaci nařídilo 11 z 85 ruských regionů. Řada dalších opatření se chystá, ale experti odhadují, že úřady tak dosáhnou maximálně dalších deseti procent očkovaných.

Problém v Petrohradě

Epidemiologická situace se nezhoršuje jen v Moskvě. Na sociálních sítích se objevily záběry z nemocnice, kde pacienti neleží v pokojích, ale na postelích i matracích na chodbách. Autor videa tvrdí, že jde o městskou nemocnici číslo 15 v Petrohradě a pacienty s covidem-19. „Na matraci a šup na chodbu. Ale ve zprávách je všechno v pořádku. Postele jsou, buďte v klidu,“ říká hlas k videu. Záznam podle serveru RBK zveřejnil uživatel jménem Kirill Jurjevič, bratr jednoho z pacientů zmíněné nemocnice. Podle petrohradských úřadů jsou covidová lůžka v nemocnicích obsazena z 90 procent a je jich celkem devět tisíc. Podle včerejších údajů bylo v Rusku za poslední den zaznamenáno 16 715 nových případů a 546 mrtvých za den, což je nejvyšší údaj o obětech od února.

Česko má vlastní cestu

V České republice laboratoře doposud zachytily 30 případů delta varianty koronaviru. Podle nejnovějších dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v šesti krajích. Jak Seznam Zprávy upozornily, v několika případech nejde o importovanou nákazu, a je tak možné, že se varianta šíří komunitně.
Přestože zprávy ze zahraničí zní varovně a například Velká Británie kvůli deltě zabrzdila rozvolnění opatření, Česko zatím plánuje opak. Skončí plošné testování, respirátory v MHD nejspíš nahradí roušky. Nezadělává si země na další vlnu epidemie? „Řekla bych, že tady delta převládne tak v říjnu nebo možná už v září. Ale nemusí to být nic tak úplně zásadního, pokud opravdu budeme proočkovaní,“ řekla viroložka Ruth Tachezy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]