Celý svět děsí varianta koronaviru delta, která se z Indie rozšířila do více než sedmdesáti zemí světa včetně Česka. Je nakažlivější a může velmi zkomplikovat celosvětový boj proti koronaviru. Podle odborníků na ni nebude stačit donedávna potřebný 70-procentní podíl proočkovanosti, pravděpodobně na ni ani nestačí pouze první dávka očkování.
Nakažlivější koronavirová varianta delta je pro odborníky stále poměrně nevyzpytatelná. Národní referenční laboratoř eviduje 96 případů, přičemž dalších 99 případů odhalil sekvenací Ústav molekulární genetiky. Varianta se šíří komunitně ve více krajích. Výskyt byl potvrzen v Královéhradeckém, Moravskoslezském, Ústeckém a na Vysočině. Nejvýraznější ohnisko je pak na Liberecku.
„Nedělejme si iluzi, že by se nešířila, to nejsou sporadické záchyty, určitě bude docházet k šíření během léta,“ řekl pro Českou televizi šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Jak dodala ředitelka Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová: „Není důvod k panice, ale je to pro nás důvod, abychom je sledovali a uvědomili si, že je třeba být rozumní, než se s celou situací vypořádáme.“
Je podle ní potřeba snížit počet pozitivních záchytů a zaručit tak, že čím je virus rozšířenější, tím na něj působí větší evoluční tlak a pak uniká protilátkám. Nabízí se tak otázka, jak reaguje na očkování.
„První dávka určitě není ochrana proti deltě. Trošku chrání, ale výrazně méně. Píše se o přibližně 30 procentech ochrany,“ řekla pro Seznam Zprávy viroložka Ruth Tachezy. I proto je důležité plné očkování.
Podle ní bude potřeba nosit nadále respirátory. „Sundávat respirátory mi přijde trochu moc,“ dodala. Ačkoli mezi odborníky nepanuje stejné stanovisko, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl vyslyšet hlas odborníků a rušit respirátory v MHD při náhradě za klasické roušky odmítl.
Podle Anthonyho Fauci, amerického ředitele Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, představuje delta „největší hrozbu“ v úsilí o eliminaci covidu-19 v USA. „Ohrožuje naše šance se covidu-19 v USA zbavit, ale vakcíny na ni zabírají,“ řekl.
Účinnost očkování na tuto variantu zkoušejí Izraelci. Data z této země ukazují, že ačkoli země čelí nárůstu případů kvůli variantě delta, a to i mezi očkovanými lidmi, tak právě u očkovaných průběh infekce nebyl tak závažný jako u neočkovaných. Od pondělí nebyly hlášeny žádné závažné případy v rámci posledního nárůstu.
Izraelské ministerstvo zdravotnictví však ve čtvrtek oznámilo, že od pondělí obnoví povinnost nosit roušky (které jen minulý týden odložilo) a důrazně doporučuje, aby lidé začali nosit zakrytá ústa a nos v uzavřených prostorách již nyní.
Podle úředníků je v Izraeli až 50 % nových případů mezi očkovanými lidmi. Země je jednou z nejvíce proočkovaných na světě, 57 % populace je očkováno vakcínou společnosti Pfizer/BioNTech.
Problém může nastat i z hlediska skupinové imunity, které bychom měli dosáhnout při určitém podílu naočkovaných. „Ona 70-procentní míra proočkovanosti byla s ohledem na tzv. přirozené reprodukční číslo vypočítána pro původní variantu viru. Pro nakažlivější ‚britskou‘ mutaci (alfa) je třeba naočkovat větší procento obyvatel a pro aktuálně hrozící ‚indickou‘ mutaci (delta) odhadují odborníci, že k získání tzv. kolektivní imunity bude třeba naočkovat 80 % až 90 % populace včetně dětí. A to je skutečně obrovská výzva,“ vysvětlil pro FORUM 24 šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Kde se delta mutace bere? Podle vědců nejčastěji ze zahraničí. Tam mohou vznikat i další, agresivnější varianty. Dá se očekávat, že si budeme do Česka dovážet různé varianty covidu ze zahraničí. Cestující ze zahraničních lokalit by měli být kontrolováni po příjezdu. „Musím říct, že podle toho, jak to vypadá, opakujeme chyby z loňského roku jako společnost, bohužel,“ řekl pro CNN Prima News biolog Jan Pačes.
„Čím menší procento lidí stihneme do podzimu naočkovat, s tím větší pravděpodobností nás čeká další vlna epidemie a s ní spojená omezení, která devastovala naše životy v uplynulých měsících. Pokud bude většina obyvatel naočkovaná, nebude mít virus tolik možností se šířit a v ideálním případě by pravděpodobná podzimní vlna mohla připomínat svými důsledky klasickou chřipku,“ uzavřel Kubek.