Demokracie nemá vyhráno, opozice se radikalizuje

Demonstrace na Václavském náměstí, která skončila pokusem strhnout ukrajinsou vlajku z Národního muzea. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Demonstrace na Václavském náměstí, která skončila pokusem strhnout ukrajinsou vlajku z Národního muzea. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Demonstrace na Václavském náměstí byla katalyzátorem pro revoluční snahu svrhnout současný režim. K tomu se přidává destruktivní chování sněmovní opozice, překonávající dosavadní obstrukční zvyklosti. Proto znějí některé aktuální názory velmi optimisticky.

„Nikdy nedošlo k tomu, že by duo Zeman-Babiš vykosťovalo českou demokracii. Nezaváděla se opatření, která by ji oslabovala,“ hodnotí éru mocenského paktu bývalého prezidenta a premiéra politologové Radek Buben a Karel Kouba. Reakce na tento pakt považují za přehnané.

Tyto hlasy bagatelizující poměry v posledních letech nejsou ojedinělé. Neberou na vědomí, že stát ovládla oligarchická skupina, jež zaměnila hájení zájmů Česka za hájení zájmů obřích korporací v čele s Agrofertem.

Podivné vazby

Tento nenormální stav se projevoval mnoha aspekty. Pakt Zeman-Babiš ovládl největší část mediálního trhu, posílil vliv komunistů a politickou linii k autoritářským režimům v Rusku a Číně. Zhroucení těchto vazeb se odehrálo tomuto paktu navzdory.

Důsledkem podobného zlehčování situace je postupující relativizace komunistické éry. Dnes o svobodě, demokracii a údajné totalitě nejvíce hovoří ti, kdo by nejraději vytrhli Česko ze západního společenství a vychýlili zpět do náruče Kremlu. Současné poměry jsou pro tyto novodobé „disidenty“ horší, než za normalizace.

Větší část veřejnosti, jež neslyší na laciný populismus, jistě uspokojily výsledky prezidentských voleb. Nový prezident Petr Pavel chování demonstrantů odsoudil. „Lidé, kteří tam přišli, nechtějí naslouchat, ale bořit. Takové lidi nemůžete brát vážně,“ uvedl při návštěvě Slovenska.

Současná parlamentní opozice se však chová jinak. ANO chce vyluxovat elektorát SPD a neparlamentních extremistů. Karel Havlíček má pochopení pro nezákonné blokády vládních budov a stínová ministryně vnitra Jana Vildumetzová šíří hoaxy o policejním zásahu před Národním muzeem.

Hlavně se přiživit

Snaha nejsilnější opoziční strany přiživit se na akcích proruských radikálů je varující. Doplňuje ji permanentním obstrukčním chováním ve sněmovně, za kterým je jasná snaha zamezit vládní většině napravovat zděděný rozval veřejných financí.

Současná…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články