Demokratická opozice se pokusí o zrušení EET v Senátu

Eric Drooker

Senátoři z opozičních stran navrhnou koncem listopadu zrušení elektronické evidence tržeb (EET) místo jejích úprav a výjimek, o nichž se debatuje ve vládě. V horní komoře ale sami nemají dost hlasů na prosazení svého záměru, protože kluby vládních stran mají v Senátu většinu. O zrušení EET, s nímž opozice neuspěla v Poslanecké sněmovně, usilují ODS a TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými a senátorem Ivem Valentou, jehož dnes podpořila spřízněná Strana soukromníků.

Odpůrci EET vytýkají nepřipravenost a zejména to, že si podnikatelé a živnostníci budou muset na své náklady pořídit přístroje, které stát využije k jejich kontrole a šikanování. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil to označil za vrchol státní arogance. Za absurdní pokládá to, že za technické nedostatky a výpadky systému nebude odpovědné ministerstvo financí, ale podnikatelé, a to bez nároku na kompenzaci.

ČTK

Předseda senátorského klubu Starostů a nezávislých Jan Horník uvedl, že stamilionový projekt EET vznikl bez řádného výběrového řízení. „Obce jsou popotahovány za kdejakou nejasnost či chybu při výběrových řízeních. A takto velká zakázka je zde zadána bez otevřené soutěže a navíc dle veřejně dostupných informací i bez souhlasu příslušných poradních orgánů vlády. To považuji za nehoráznost a pokrytectví,“ říká Horník.

ČTK

Rovněž podle Iva Valenty byl zákon špatně připraven. Utvrzuje ho v tom snaha ministra financí Andreje Babiše prosadit některé změny a nepochopitelné diskriminační výjimky. Babiš chce za týden ve Sněmovně v rámci projednávaného daňového balíčku navrhnout, aby z EET byli vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Podle další změny by evidenci tržeb v e-shopech nepodléhaly platby kartou prostřednictvím internetu. Za svůj postup sklidil Babiš kritiku i od premiéra Bohuslava Sobotky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner