Demokratické koalice by s korupcí bojovaly, myslí si Rekonstrukce státu

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (Tony Havlík/FORUM 24)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: Tony Havlík/FORUM 24

Rekonstrukce státu doručí týden před parlamentními volbami do schránek dva miliony letáků s fiktivní slevovou akcí. Tímto způsobem chce voličům ukázat, kolik by mohla Česká republika ušetřit, kdyby hospodařila transparentně a bez korupce. Lidé se také mohou dozvědět, jak se jednotlivé politické strany a hnutí staví k boji proti korupci. Podle analýzy Rekonstrukce státu jsou na tom jednoznačně nejlépe obě opoziční koalice.

„Boj proti korupci slibují politici velmi často a už dlouhá léta. Nyní ale máme obrovské množství dat, která jasně ukazují, kdo pro to opravdu něco dělá. Volební průvodce, na kterého vede naše kampaň, je vyvrcholením naší čtyřleté práce s politiky. Cílem přitom není voličům říct, koho mají volit, ale vést je k informovanému rozhodování. Věříme, že k tomu může přispět náš průvodce i další zdroje dat od odborných organizací,“ vysvětluje vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Kampaň s názvem „Volte hypervýhodně“ je založená na fiktivním prodeji produktů tradičně spojovaných s tématem předražených státních zakázek. Slevy u produktů mají znázorňovat peníze, které stát může ušetřit, když bude hospodařit transparentně a bez korupce.

Na fiktivním slevovém letáku se tak objevuje například linka na toustový chleba, dálnice nebo předražené respirátory. „Super akce na respirátor FFP2! Výši úplatku byste nerozdýchali, a proto nabízíme novou cenu bez korupce!“ naráží Rekonstrukce státu na nákupy respirátorů v počátcích pandemie koronaviru.

„V řadě případů akceptovaly resorty ve smlouvách ceny, které se lišily v řádu stovek korun za kus, například u ministerstva vnitra se cena respirátorů FFP3 pohybovala od 60 korun do 422 Kč za kus. U ministerstva zdravotnictví cena respirátorů FFP2 opakovaně převýšila jednotkové ceny respirátorů FFP3 a cena respirátorů FFP2 dosáhla až na 777 Kč za kus,“ konstatoval na začátku letošního roku Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

„Chceme voličům připomenout, že svým hlasem rozhodují mimo jiné o tom, kdo bude v následujících čtyřech letech rozhodovat o bilionech korun ve státním rozpočtu, a proto by měli vzít v potaz také to, co politici udělali pro efektivní a transparentní hospodaření a co v tomto směru nabízejí,“ dodává Karlický.

Se souhlasem Rekonstrukce státu
Leták Rekonstrukce státu | FOTO: Se souhlasem Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu po celé volební období sleduje, jak politici hlasují v oblasti boje proti korupci a transparentní státní správy. Před volbami pravidelně přináší vyhodnocení jejich aktivit, letos k analýze stovek hlasování ve sněmovně připojuje i hodnocení volebních programů politických stran ve zmíněných oblastech a také přehled opatření, ke kterým se hlásí jednotliví kandidáti.

Eric Drooker

„Program koalice Pirátů a Starostů je v kontextu ostatních hodnocených subjektů hodnocen jako nejpropracovanější a nejkomplexnější. Postihuje všechny oblasti a obvykle v nich také přichází s návrhy konkrétních kroků,“ stojí v analýze.

Velmi dobře dopadla také trojkoalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09. „Program SPOLU se řadí mezi velmi dobré programy, které pokrývají téměř všechna Rekonstrukcí státu monitorovaná témata. Vyniká zejména v oblasti Digitalizace veřejné správy,“ vysvětluje Rekonstrukce státu. Mezi nejlépe hodnocenými politiky se pak objevuje například poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL nebo pirátský poslanec Jakub Michálek.

Nejhůře si naopak vedou komunisté, SPD nebo hnutí ANO. „Do hodnocení aktivity hnutí ANO se negativně promítá především nesplnění vládních protikorupčních priorit a kroky vlády v době pandemie. Nečinnost vlády ANO nahrazuje jen dílčími poslaneckými návrhy, lze tak pozitivně hodnotit jen některá hlasování ohledně opatření pro dobrou správu,“ tvrdí Rekonstrukce státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články