Demokratické minimum – Šest programových zásad pro demokraty zprava i zleva

(archiv)

FOTO: archiv

Kampaň před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny je už vlastně v plném proudu. Volby na mnoho let rozhodnou, jak bude vypadat Česká republika.

Klub na obranu demokracie, spolek Free Czech Media a internetový deník FORUM 24  proto znovu a společně předkládají veřejnosti „Demokratické minimum“, s nímž KOD přišel loni u příležitosti 17. listopadu.

Jde o to, na čem by se dnes měli shodnout demokraté zprava i zleva, bez ohledu na stranickou příslušnost a sympatie.

Prosíme ty, kteří s námi souhlasí, aby k Demokratickému minimu připojili svůj podpis.

Za Klub na obranu demokracie  Bohumil Doležal, předseda 

Za spolek Free Czech Media  Johana Hovorková, předsedkyně

Za Fórum 24 Pavel Šafr, šéfredaktor

Demokratické minimum

U příležitosti letošního výročí 17. listopadu 1989, dne, kdy se započal proces, jímž se naše země vrátila k demokracii a do společenství západních demokratických států,

– v návaznosti na činnost Demokratické iniciativy, předlistopadové nezávislé politické skupiny, orientované liberálně a demokraticky,

– a ve snaze odstranit největší chybu, kterou v sobě polistopadová demokracie od počátku nesla, totiž neschopnost demokratických politických subjektů komunikovat a dosáhnout základní shody,

navrhuje Klub na obranu demokracie „demokratické minimum“, na němž by se demokraté, kteří u nás v politické soutěži soupeřili, soupeří a budou soupeřit o politický vliv, měli do budoucna shodnout:

  1. Hlásíme se k parlamentní demokracii, postavené na liberálních a demokratických zásadách a na soupeření i spolupráci politických stran, k tradici, která vyšla z osvícenství, z myšlenky občanských a lidských práv, čerpající z křesťanských a židovských základů.
  2. Hlásíme se k tradicím české demokratické politiky, jak se utvářela od první třetiny devatenáctého století, především k odkazu Karla Havlíčka Borovského, Františka Palackého a Tomáše G. Masaryka.
  3. Hlásíme se k tomu, čím evropskou demokracii obohatilo devatenácté a dvacáté století, k rozšíření okruhu plnoprávných politických subjektů na nejširší vrstvy obyvatelstva. K takovému uspořádání společnosti, kdy se socialistická uskupení stala integrální součástí politické soutěže a spolupráce: bez jejich účasti demokracie není demokracií.
  4. Hlásíme se k polistopadovému demokratickému režimu a odmítáme jeho zlehčování: stojí na správných základech, byl a je otevřen reformám.
  5. Hlásíme se ke společenství západních demokratických států, jehož zhmotněním jsou pro nás EU a NATO. Jsme si vědomi, že potřebují reformy, upřímné úsilí o reformu však musí spočívat na loajalitě, bez níž je účast v jakémkoli společenství nemyslitelná.
  6. V duchu všech těchto tradic a zásad rozhodně odmítáme pokusy o spojení ekonomické, politické a mediální moci v jednom mnohoúčelovém mocenském útvaru: vede je průhledná snaha o monopolní a totalitní společenské uspořádání. A odmítáme i falešné mesiášství, které je vždycky spojeno s rozbíjením demokracie.

V Praze, 11. listopadu 2016

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Dana Drahná, Petr Dušejovský, Miroslav Fleischman, František Hodík, Vladislav Kahle, Jaroslav Lenert,  Martina Litomiský, Hana Mahlerová, Jan Mazanec, Herbert Pařízek, Jan Pavlík,  Ondřej Pěč, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Jan Řeřábek, Kamil Skřivan, Lenka Smětáková, Leoš Stehlík, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Jiří Šimeček, Ondřej Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Jan Tichý, Otakar Válek, Jiří Vaněk, Jan Zima.

Pokud s námi souhlasíte, připojte svůj podpis i Vy!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com