Středočeské město Kolín, kde se za války místní učitelce narodil malý Miloš, dnešní prezident Zeman, je ostře rozděleno. Zemana sice volilo v prezidentských volbách 8.464 občanů z 31 tisíc obyvatel města, zatímco profesora Jiřího Drahoše 7.249, ale zdejší demokratické strany se spojily ke společné akci.

Představitelé ODS, Pirátů, ČSSD a TOP 09 v Kolíně se společně rozhodli, že spojí svoje síly a pokusí se změnit nepřijatelnou situaci v zemi, kterou vyvolává prezident republiky. Jeho nedodržování Ústavy je přimělo spojit síly a sepsat Kolínskou výzvu. V ní vyzývají vedení svých stran, aby se semkla a na hlavu státu podala ústavní žalobu.

Kolínská výzva

Překotný vývoj na domácí politické scéně dnes vyvolává otázku, která ještě před několika týdny nebyla na pořadu dne: Dokáže současná vláda a zejména její předseda Andrej Babiš ubránit ústavní uspořádání státu proti bezohledným útokům prezidenta republiky Miloše Zemana? Už není podstatné, zda ČSSD udělala či neudělala chybu, když vstoupila do této vlády, podstatné je, zda sama dokáže hájit parlamentní demokratické zřízení v koalici vedené nedůvěryhodným a slabým premiérem.

Jsme představitelé kolínských demokratických stran, není nám proto lhostejné, jak náš rodák v čele státu zachází s Ústavou a krok po kroku likviduje politický systém České republiky. Nezakrýváme, že máme na mnoho věcí zcela rozdílné názory, ale v tento okamžik nás spojuje vědomí nezbytnosti společně hájit základní ústavní a demokratické principy a zvyklosti této země.

Spojili jsme se proto v této iniciativě a vyzýváme nejvyšší stranické představitele, aby co nejrychleji zvážili možnost spolupráce všech demokratických stran na parlamentní i senátní úrovni s jediným cílem: vyvolat ústavní žalobu na prezidenta republiky Miloše Zemana.

Revue Forum Banner