Demonstrace Bartošových nácků: Nejvyšší trest pro politiky, vlastizrádci ať táhnou, zaznělo

Eric Drooker

Extremisté ze strany Národní demokracie v čele s neonacistou Adamem B. Bartošem se dnes sešli před Lidovým domem v rámci události nazvané „Velká velikonoční revoluce“. Na místě se sešlo cca. 200-300 lidí.

Bizarní setkání začalo tím, že Jana Yngland Hrušková zazpívala českou i slovenskou hymnu, čímž navázala na předchozí hudební produkci z dílny kapely Ortel. Slovenská hymna se jí ale zrovna nepovedla, jelikož místo „Zastavme ich bratia“ zpívala „Zastavme sa bratia“.

Pak přišly na řadu projevy. „Vlastizrádci nesmí zůstat bez trestu. Vznikly tu doměnky, že vyhrožuji Sobotkovi kulkou nebo oprátkou. Nic takového nechci, to je moc mírný trest. Vlastizrádci by měli být zavřeni, až zčernají,“ prohlásil Bartoš. „Vyjádřím přesvědčení nás všech, když řeknu, že naše země je naše a není pro vetřelce ani vlastizrádné šmejdy. Jestli někomu tato země přijde moc bílá, tak ať jde! Ať táhne!“ burcoval.

Navázal na něj Jiří Černohorský. „Co řekl Adam Bartoš, trest nejvyšší pro ně? No jasně! Za minulýho režimu se za vlastizradu věšelo!“ řekl. „Musíme sundat vládu, utnout tomu hadovi hlavu!“ pokračoval.

Po dvouhodinové demonstraci se účastníci vydali za doprovodu policie na nepovolený pochod na Staroměstské náměstí. Před orlojem skandovali hesla jako „Multikulti nechceme“ a někteří slovně napadali přihlížející cizince. Poté, co policisté zakročili, odešlo několik desítek demonstrantů na Václavské náměstí. Po dalších dvou hodinách ukončili pochod před Evropským domem v Jungmannově ulici, kde jedna z účastnic postříkala výlohu zastoupení Evropské komise šlehačkou a byla policisty zadržena.

Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová ČTK řekla, že informace o případně zadržených při demonstraci zatím nemá, zprávu o výsledcích policejních opatření dostane později. Podle jejích dosavadních informací ale policie při akci nic vážného neřešila.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]