Demonstrace proti mobilizaci? Budou okamžitě a brutálně potlačeny, říká analytik

Demonstrace v Rusku. Ilustrační foto (ČTK)

Demonstrace v Rusku. Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Na sociálních sítích, zejména těch ruských, se objevují informace o plánovaných demonstracích na středeční večer. Rusové se chystají vyjádřit svůj nesouhlas s částečnou mobilizací, kterou dnes ráno vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. „Bezpečnostní složky se připravují na to, aby protesty okamžitě a velice brutálně potlačily,“ komentuje pro deník FORUM 24 aktuální situaci v Rusku analytik David Stulík.

Bezpečnostní analytik David Stulík řekl deníku FORUM 24, že se informace o protestech objevují zejména na ruských sociálních sítích, například na Vkontaktě nebo na Telegramu. Protesty by se podle něj měly konat v různých ruských městech, ale není přímo řečeno kde. „Mluví se o tom, že to pořádá lidskoprávní hnutí Vesna, ale podle všeho to nebudou přímí organizátoři. Informace se šíří prostřednictvím ruských obchodů nebo z různých provozoven. Nikde jsem neviděl, kdo to přesně organizuje. Ale většinou podobné akce pořádá zmíněná nevládní lidskoprávní organizace Vesna,“ říká Stulík a dodává, že většina protiválečných organizací je zakázána nebo mají nálepku zahraniční agent.

(Týdeník FORUM)

Bezpečnostní složky se připravují

Podle Davida Stulíka je těžké předpokládat, kolik lidí se protestů zúčastní. Rusové jsou podle něj zastrašení nebo na vážkách, jelikož doposud podporovali Putina. Nedomnívá se tedy, že by mělo jít o masovou záležitost. „Je už jasné, že se bezpečnostní složky připravují na to, aby protesty byly ještě v zárodku, než se lidé sejdou, potlačeny. Pokud budou mít podporu, tak se obávám, že budou potlačeny okamžitě a velice brutálně. Ulice budou vyčištěny, bude v nich maximální mobilizace bezpečnostních složek. Na druhou stranu těžko říct, kolik té páry pod hrncem je,“ obává se Stulík, v co bude situace eskalovat.

Pavel Havlíček, bezpečnostní analytik Asociace pro mezinárodní otázky, říká, že tato situace musela přijít a není překvapivá. „Ten krok přichází skutečně velmi nahodile bez strategie, komunikace a snahy získat společnost pro tuto věc. Jedna věc je, že budete svou společnost nějakým způsobem zastrašovat, represionovat, a zásadní druhá je, že od ní budete něco vyžadovat. A tyto proaktivní kroky většina ruské společnosti není ochotná dělat,“ přibližuje situaci v Rusku Havlíček.

 Odmítnutí narukovat se stalo trestným činem

„Ruský parlament včera schválil zákon, podle kterého se stává trestným činem odmítnutí narukovat, když muži dostanou povolávací rozkaz. Hrozí za něj až 10 nebo 15 let. Jde o trestný čin vyhýbání se vojenské službě, za dezertérství, za to, že se vzdají do zajetí. Ode dneška to jsou trestné činy,“ vysvětluje David Stulík.

Vyhlášení částečné mobilizace v Rusku nutně přinese napětí. „Markantně se zvyšují ceny letenek z Ruska kamkoliv po světě a rodiče se snaží uchránit své syny před rekrutováním,“ komentuje Havlíček. Na tento faktor neúspěchu mobilizace – na ceny letenek – poukazuje i analytik Stulík. „Do 2. října jsou skoupené všechny letenky do různých destinací světa, kam se ještě dalo z Ruska odletět. Objevují se také zprávy, že už nebude možné cestovat ani po železnicích z vlastního místa bydliště.“

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle Havlíčka může tato turbulentní doba plánovanou mobilizaci zmařit. „Nebude snadno realizovaná nejen přes společenský odpor, ale také přes technické kapacity a možnost fyzicky přivést lidi do náborových zařízení,“ říká s tím, že se dá očekávat, že neproškolená část mužské populace Ruské federace by měla na Ukrajině obrovské problémy a utrpěla by ztráty.

Vladimir Putin podle Davida Stulíka nemohl očekávat, že se setká s podporou. „Byly různé vox populi projekty, kde se lidí ptali, zda podporují to, co dělá Putin na Ukrajině, a lidé odpovídali, že ano. Ovšem u poslední otázky, zda jsou ochotní se kvůli tomu nechat odvést do armády, většina respondentů utíkala od mikrofonu,“ komentuje analytik s tím, že touto akcí Putin přiznal vlastní slabost a na Rusku je nyní o to více vidět, jak velké vnitřní problémy má. „Je to samozřejmě věc, kterou nikdy nechtěl udělat. Byla to přece speciální operace. Takže je v úzkých a ví moc dobře, že Rusové do poslední chvíle neměli ponětí, že je nějaká válka, oni tomu ani válka neříkali. Toto vědomí ruské společnosti mu jednoznačně sníží podporu,“ dodává Stulík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články