V Hongkongu se konají nepovolené protivládní protesty, proti jejichž účastníkům policie použila slzný plyn a vodní děla. Lidé na policisty házejí kameny a zápalné lahve a podle agentury AFP se demonstrantům podařilo rozebrat zátarasy kolem komplexu, kde sídlí hongkongský parlament a vláda.
Na dnešek plánovanou již třináctou protivládní demonstraci její organizátoři po policejním zákazu odvolali, ale tisíce demonstrantů přesto přišly do ulic. Aby zákaz obešli, shromáždili se lidé jako náboženské procesí na sportovním stadionu. Ze sportoviště ve středu města se pak vydali směrem ke kostelu metodistické církve a poté dále do vládní čtvrti.
Lidé střídavě zpívali náboženské písně a popěvky prodemokratického hnutí. Na internetu zveřejněná pozvánka na demonstraci se znázorněním křesťanského kříže a s obrázkem správkyně Hongkongu Carrie Lamové vyzývala k „modlitbě za hříšníky“. Účastníci průvodu podle agentury DPA pocházeli ze všech věkových skupin. V jiných částech města do ulic vyšly údajně desítky tisíc lidí.
Hongkongské úřady se připravily na nepovolené demonstrace – zatarasily ulice a uzavřely stanici metra poblíž sídla místní vlády. To se nachází asi pět kilometrů od trasy náboženského pochodu. Jak uvedla agentura AP, religiózní průvody sice povolení nepotřebují, shromáždění více než 30 lidí však ano.
V pátek úřady v Hongkongu zadržely dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva – Joshuu Wonga a Agnes Chowovou. Později byla dvojice propuštěna na kauci poté, co vyslechla obvinění z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června.
Na dnešek připadá páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb, připomněla agentura AP.
Účastníci demonstrací v Hongkongu požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly ze strany Pekingu. Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997 a od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky tomuto modelu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.