Demonstranti v Hongkongu zdemolovali kancelář zpravodajské agentury Nová Čína

Twitter/Global Times

(ct24.ceskatelevize.cz) Demonstranti v Hongkongu zdemolovali kancelář čínské státní agentury Nová Čína ve čtvrti Wan Chai. Hongkongská policie nasadila proti tisícům protestujících ve Victoria Parku v centru města a ve Wan Chai slzný plyn a vodní děla. Demonstranti na policisty hází zápalné lahve a podle policie ničí obchody, páchají žhářství a pokládají hřebíky na silnice.

Zhruba stovka prodemokratických kandidátů v nadcházejících volbách se navzdory zákazu s voliči nejprve sešla v nákupní čtvrti Causeway Bay a pak se vydali do centra. Většina demonstrantů byla oblečena v černé a jejich obličeje zakrývaly masky navzdory tomu, že minulý měsíc bylo maskování pod hrozbou až ročního vězení zakázáno. Někteří protestující vztyčovali improvizované barikády ze železných plotů a fotbalových branek, jiní je při tom kryli deštníky.

„Protestuje se na několika místech v Hongkongu, zároveň policie postupuje a město čistí. Centrum je ucpané policejními vozy, po dnešku budou určitě desítky až stovky zatčených,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová, která situaci na místě sleduje.

Řada z protestujících zpívala britskou a americkou hymnu a volala po nezávislosti někdejší britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod správu Pekingu. Policie se nejprve dav pokoušela rozehnat výzvami. Demonstranty s pomocí tlampačů varovala, že mohou být za nepovolené shromáždění stíháni.

Ve čtvrti Wan Chai protestující zdemolovali – poprvé za pět měsíců nepokojů – kancelář čínské státní agentury Nová Čína.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner