Demonstrantka, která žaluje Babiše: Nedokážu mu odpustit, že národu veřejně lhal

Jana Filipová (Archiv JF)

Jana Filipová | FOTO: Archiv JF

Jana Filipová chodí na demonstrace. A stala se tak jednou z lidí, které premiér Andrej Babiš nařkl z toho, že jsou zaplacení. Předsedu vlády se rozhodla žalovat a deníku FORUM 24 vysvětlila, proč. Čeká se na další kroky a paní Filipovou od její snahy domoci se spravedlnosti rozhodně nic neodradí.

Kdy jste se rozhodla, že byste měla premiéra Babiše zažalovat?

Rozhodla jsem se pro tento krok v pátek 31. 8., poté co pan Babiš ve čtvrtek 30. 8. v pořadu Duel na TV Barrandov opět veřejně označil demonstranty protestující proti němu za zaplacené. Totéž totiž udělal už ve čtvrtek 12. 7. v televizních novinách na TV Nova, po proběhlé demonstraci ve Sněmovní ulici. Tehdy jsem se proti jeho prohlášení důrazně ohradila veřejným dopisem, zaslaným dne 16. 7. k jeho rukám do parlamentu. V něm jsem mu vysvětlila, že demonstranti fungovali 11. 7. na zcela dobrovolné bázi, bez jakékoli cizí finanční pomoci a jen z vlastního přesvědčení, že musí zabránit vzniku vlády v čele s trestně stíhaným premiérem a za podpory KSČM. V tomto dopise jsem ho vyzvala, aby se na stejném médiu, tzn. v TV Nova, ve stejně frekventovaném večerním čase, veřejně demonstrantům omluvil. Zaslala jsem i dva dopisy na adresu TV Nova s výzvou, aby panu premiérovi dali prostor pro omluvu, kterou po něm požaduji nejen já, ale i stovky demonstrantů, které veřejně zostudil. Jeden dopis byl adresován redakci Televizních novin a druhý přímo k rukám ředitele zpravodajství pana K. Housky. Dodnes jsem se nedočkala žádné reakce ani ze strany TV Nova a bohužel ani od pana premiéra, který naopak své tvrzení znovu v televizi zopakoval. Proto jsem se rozhodla řešit věc žalobou.

Jak často chodíte demonstrovat? Setkala jste se někdy s tím, že by se někdo pokusil demonstranty uplatit?

Demonstrovat chodím vždy, když se mi něco nelíbí. Domnívám se totiž, že je mou morální povinností dát najevo veřejně svůj nesouhlas s věcmi, které se v této zemi dějí a které podle mého názoru mohou ohrozit naší demokracii. Poprvé jsem byla 25. 2. na Václavském náměstí, kde proběhla „Demonstrace za svobodu, demokracii a svobodné podnikání“. Následovala v březnu demonstrace „NE Ondráčkovi do čela komise pro GIBS“. Jeho případné zvolení jsem totiž považovala za absolutní výsměch všem, kteří za doby vlády komunistů trpěli. V dubnu jsem se zúčastnila demonstrace „NE Andreji Babišovi ve zneužívání moci“. Této demonstrace jsem se zúčastnila z vlastního přesvědčení, že střet zájmů, jaký nám tady Andrej Babiš předvádí, je prostě naprosto neslučitelný s normálním fungováním demokracie. Nikdy jsem se na žádné z demonstrací nesetkala s tím, že by nám někdo nabízel nějaké peníze. Nikdy jsme se ani na toto téma nebavili, protože nás nic takového ani nenapadlo. Vždy jsme se mezi sebou bavili o daném problému, který nezávisle na sobě každého z nás do ulic vyhnal. Bavili jsme se obvykle o stavu naší demokracie a o vzájemně stejných pocitech, že tato demokracie je díky Andreji Babišovi ohrožena. Znovu a stále dokola opakuji, že nám za účast na jakékoli demonstraci nikdo neplatí.

A naopak – jak často se setkáváte s negativními reakcemi?

Po zveřejnění červencového dopisu na Facebooku jsem dostávala negativní zprávy od Babišových příznivců. Vesměs se uchylovali k nařčení, že jsem Kalouskem placená aktivistka. Těchto reakcí bylo ale cca 25-30, víc ne. Naopak pochvalných zpráv a komentářů od i naprosto neznámých lidí jsem dostávala dnes a denně skutečně stovky. Sama jsem byla překvapena obrovským zájmem, jaký můj dopis premiérovi sklidil, a skutečně neuvěřitelnou podporou ze strany lidí, kteří byli na demonstraci 11. 7. ve Sněmovní ulici byli, ale i od těch, kteří tam sice nebyli, ale přesto mi děkovali za odvahu, že jsem panu premiérovi otevřeně napsala to, co si myslí většina z nich. Hlavním problémem, se kterým jsem se ale setkávala, byl fakt, že se mne v období po vyjádření pana Babiše v televizi Nova, lidé zcela vážně ptali: „A kolik jste za to dostávali?“ Prostě to řekl druhý nejvyšší ústavní činitel v televizi, takže to většina národa považovala za naprosto zřejmý fakt! Naštěstí díky medializaci mého dopisu a celkově mému neustálému opakování toho, že premiér v tomto případě lže, tak se začalo povědomí nezúčastněných lidí trochu měnit a teď už dostávám spíše otázku: „A skutečně za to nic neberete?“ Takže tímto velmi děkuji všem mediím, která se o můj boj s premiérem zajímají, protože to má jednoznačně pozitivní dopad na veřejné mínění.

Proč jste proti Babišovi protestovala?

Protože v každé normální západní demokracii by premiér už při pouhém náznaku takto velkého konfliktu zájmů, jaký Andrej Babiš má, okamžitě odstoupil ze své vysoké politické funkce. A to ani nemluvím o trestním stíhání pana premiéra! Jestliže si položím otázku za A) Je správné odložit vyšetřování do doby ukončení mandátu? nebo za B) Je správné odložit mandát do doby ukončení vyšetřování?, tak mi zcela logicky vyplývá jako správná odpověď za B. Ale vzhledem k tomu, že pan Babiš si jako správnou variantu vybral A a vesele i se svým střetem zájmů a s vědomím, že jeho podnikání není patrně zcela v pořádku, dál vládne, tak mám neustále potřebu nahlas říkat, že to není správné. Říkám to mezi svými známými, píši stejné názory veřejně na fb, a pokud je na toto téma svolaná demonstrace, tak se jí vždy zúčastním. K tomu nepotřebuji žádný sponzoring od kohokoliv, je to čistě projev mého vlastního názoru. Moje účast na demonstraci proti vzniku vlády za podpory KSČM a na demonstraci 21. 8. před budovou Českého rozhlasu byla z mé strany jen dalším logickým krokem vyjadřujícím můj nesouhlas s tím, aby v čele vlády byl trestně stíhaný premiér, který navíc jako soudem uznaný člen StB, nemá, podle mého názoru, jakékoli morální právo mít projev na pietě za oběti okupace z roku 1968. Proto jsem jela do Prahy demonstrovat. Ne proto, že by mne někdo najal a zaplatil mi za to.

Jak se stavíte k argumentu, že demonstrující nerespektují fakt, že vyhrál ve svobodných volbách?

Zásadně to odmítám. Ano, vyhrál ve svobodných volbách. Respektuji to. Vyhrál necelými 30 % hlasů. Ale já se stavím k té větší části národa, která ho nevolila a která se domnívá, že soudem uznaný člen StB a člověk, který je trestně stíhaný za miliardové podvody, nemá v čele vlády co dělat. Nebudu se tvářit, že to je normální. Není to normální a budu to společně s dalšími demonstranty říkat stále dokola a nahlas! Máme ústavou garantované právo vyjádřit veřejně svůj názor, takže já tak dělám a budu to dělat do té doby, dokud se tento tristní stav věci nezmění. Víte, můj názor je takový, že to, že má pan Babiš na triku trestní stíhání, to by ještě nebyl tak velký problém, pokud by býval nešel do politiky. Co si budeme nalhávat, není ani první, ani poslední podnikatel v tomto státě, který si pomohl nějakým podvodem. Ale dobrá… tak buď by se na něj přišlo a byl by potrestaný, nebo by se na něj nepřišlo a by byl nucen se svým špatným svědomím, žít až do smrti. Ovšem já nedokážu strávit fakt, že on se při vědomí toho, jakým způsobem podniká, a při vědomí toho, že byl členem StB – koneckonců sám se k tomu přiznal v pořadu Jana Krause v roce 2011 – tak měl tu neuvěřitelnou drzost, se postavit před celý národ na pomyslný piedestal, ukázat, že „Všeci kradnú!“, a sám sebe pasovat do role spasitele, který to tady dá všechno do pořádku. Nedokážu mu odpustit, že on vědomě celému národu lhal a 30 % lidí mu to bohužel zbaštilo i s navijákem. Podle mne se tímto dopustil zcela vědomě zrady na tomto národě a bohužel s důsledky jeho populistického působení se tady budeme potýkat ještě x let poté, co z politické scény zmizí.

Zpět k žalobě. V jaké je fázi?

Veškeré podklady jsem předala právníkovi v pondělí 3. 9. a zatím jsem stále ve fázi čekání na jeho vyjádření. Není to totiž prý tak zcela jednoduché, jak si to představuji.

Přidali se k vám i další lidé?

Ano, přidaly se ke mně stovky lidí. Po zveřejnění dopisu mi napsaly cca tři stovky lidí, že mne podporují a že jsou ochotni podepsat případnou žalobu. Po reportáži na toto téma v pořadu 168 hodin se přidávali další a další lidé, takže v současné době je cca 500 lidí, kteří se cítí výroky pana premiéra poškozeni a kteří požadují jeho omluvu, byť by jí mělo být dosaženo třeba i soudní cestou. Mám již i několik nabídek na právní pomoc a nespočet nabídek finanční pomoci na náklady soudního řízení. Prozatím jsem ale žádnou z těchto nabídek nevyužila. Pokud bude nutno, tak případně otevřu transparentní účet pro tento účel, ale v současné době je to zatím stále ještě předčasné. Každopádně bych ráda znovu i touto cestou chtěla všem podporovatelům mého boje proti lži pana Babiše ještě jednou moc poděkovat a znovu zopakovat, že tento boj dotáhnu do konce a jméno všech demonstrantů očistím.

Věříte, že se předseda vlády bude nakonec muset omluvit?

Stále ještě věřím ve spravedlnost v tomto státě, takže ano. Věřím, že se pan premiér jednoho krásného dne bude muset demonstrantům omluvit. Možná to bude trvat dlouho, ale věřte mi, že z těch dotčených lidí na to nikdo nezapomene a omluvu si každý z nich vychutná třeba i po letech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner