Demonstrantka popsala, jak se chová Babišova ochranka. Došlo na vyhrožování

Kateřina Sekyrková

Demonstrace v Jaroměři | FOTO: Kateřina Sekyrková

Premiér Andrej Babiš navštívil ve středu 26. února několik měst v Královéhradeckém kraji. Na některých místech se setkal s protesty proti své osobě – a jedním z nich byla také Jaroměř. Jedna z protestujících, Jana Žárská, popsala, jak se ke kritikům vládní garnitury chovala ochranka předsedy vlády.

Jana Žárská uvedla, že ona sama i další aktivisté se dozvěděli o příjezdu Babiše a některých ministrů do Jaroměře doslova na poslední chvíli. „Díky inspiraci od Náchoďáků jsme se narychlo rozhodli svolat vítací výbor v Jaroměři, u nádraží. Sešlo se nás asi 25, což na to, že to bylo svoláno předchozí večer, a ještě bylo potřeba být v osm ráno u nádraží, považuji za skvělé číslo. Ne každý se může uvolnit z práce tak rychle, a nebo vůbec… Byl to silný zážitek, policejní manévry, jako kdyby měl přijet americký prezident,“ popisuje.

Pavel Hofman

Premiér Babiš podle ní přijel limuzínou k nádraží, odkud pokračoval do Náchoda vlakem. „Je to přeci jen jiné, když demonstrujete s davem proti někomu, kdo tam není, a když je vás pár proti někomu tváří v tvář. Jsem moc ráda, že jsme to zvládli. Jediné, z čeho mi zůstala taková prapodivná pachuť, byla zvláštní mrazivá zkušenost při setkání s vládními hlídači v Jaroměři,“ uvedla. 

Dokonce došlo i na vyhrožování. „Muž v černé bundě s brýlemi mi vyhrožoval, že na nás pošle sociálku za účast dítěte na demonstraci (že není ve škole), a uniformovaný policista naproti (asi v legraci?), že má paměť na obličeje a můžeme se příště setkat tady někde při silniční kontrole…“ zaznělo dokonce.

Paní Žárská doplnila, že ono „dítě, co nebylo ve škole“, zameškalo jednu hodinu, je mu dvanáct let a i díky demonstracím spolku Milion chvilek pro demokracii chce být jednou politikem. „Po tomhle zážitku se rozbrečel a rozklepal. Říkala jsem mu, že i tohle je politika a takové situace musí umět politik zvládnout a nenechat se vykolejit. Nicméně, zvláštní zážitek… Připomínal mi scény ze seriálu Vyprávěj, kdy za Tondou chodí tajní z Bartolomějské. Brrr. A náchodský úspěch mi dodal radost a naději,“ doplnila paní Žárská.

Z Jaroměře Babiš zamířil do zmiňovaného Náchoda, kde na něj na nádraží čekalo zhruba sto demonstrantů. Kvůli nim musel být narychlo změněn program a podařilo se jim i narušit vysílání České televize, když do oken místnosti, kde premiér vystupoval před kamerou, dostali transparenty a byl slyšet pískot a skandování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner