Demonstrovalo se hlavně za Rusko, pak až za energie

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

V Praze na Václavském náměstí se na státní svátek – Den české státnosti opět demonstrovalo proti vládě premiéra Petra Fialy, prý kvůli drahým energiím. K takové demonstraci však už není důvod. Vláda zastropovala ceny energií, a proto nějaké drastické zvýšení cen elektřiny a plynu nehrozí. Na prvním místě jde o zvrat politických poměrů v naší zemi a pokus o neústavní puč. Co jiného jsou nátlakové akce, které mají vést k pádu současné vlády a nastolení kabinetu tvořeného údajnými odborníky? O energie se jedná až v druhé řadě.

Je ovšem tragikomické, že něco takového činí Ladislav Vrabel, který má na krku přes dvacet exekucí a dluží více než tři miliony korun. Takový člověk neuspěl ve svém podnikání, zkrachoval, a chtěl by tvořit vládu. To je směšné, protože ten pro to nemá ani nejmenší předpoklady. Navíc v demokracii nerozhodují o změně vlády samozvané uliční výbory, ale svobodné volby.

Důkazů, že na demonstraci se hlavně jednalo o změnu naší zahraniční politické orientace a příklon k Rusku, je více než dost. Tak například rozzuřený nenávistný dav na ní málem zlynčoval mladou ukrajinskou dívku jenom proto, že se zastávala své vlasti proti ruskému agresorovi. Něco tak příšerného nepotřebuje další komentář.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Na demonstraci se také sbíraly podpisy pro prezidentskou kandidaturu komunisty Josefa Skály. Tento kovaný stalinista přitom souhlasil s okupací vlastní země v srpnu 1968 a dokonce se ve svém životopise chlubil, že internacionální a bratrskou moc SSSR a ostatních socialistických zemí přivítal s radostí. Sovětská vojska prý uvítal na ruzyňském letišti a pomáhal jim rozšiřovat jejich propagační materiály. Můj otec byl v roce 1949 odsouzený ve vykonstruovaném politickém procesu na doživotí a v komunistických kriminálech strávil patnáct let. Čili Skála není žádným vlastencem, ale kolaborantem a vlastizrádcem.

Protestující v Praze, z nichž mnozí tolik velebili Putina, by si měli uvědomit, že mohou být rádi za život v demokratické České republice. Jestliže by se odvážili zorganizovat protivládní protestní shromáždění v putinovském Rusku, se zlou by se potázali. Taková akce by byla ruskými úřady zakázaná, a pokud by na ni lidé přesto přišli, tak by je policie brutálně rozehnala.

Dobrou zprávu však je, že na nynější demonstraci se sešlo méně lidí než minule, maximálně nějakých třicet tisíc. Mnozí předchozí účastníci už zřejmě prokoukli, že byli zneužiti.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články