Demoralizovaní ruští vojáci odmítají rozkazy, sestřelili vlastní letadlo, říká britský špion

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Situace na Ukrajině je již přes měsíc velmi dramatická. Největší změny se však patrně dějí v ruské armádě, která okupaci země nezvládla podle představ Vladimira Putina. Vojáci, kteří byli svým prezidentem obelháni, nyní ztrácí poslušnost, což se projevuje ve stále více případech. O některých z nich píše The Mirror.

Podle špičkového britského špiona Jeremyho Fleminga je stav některých ruských jednotek, které operují na Ukrajině, zoufalý. Demoralizovaní vojáci už nadále nechtějí válčit. „Viděli jsme, jak ruští vojáci s nedostatkem zbraní a morálky odmítají plnit rozkazy, sabotují vlastní vybavení, a dokonce omylem sestřelují vlastní letadla,“ sdělil šéf Government Communications Headquarters, britské vládní zpravodajské a špionážní organizace.

Eric Drooker

„Je zřejmě, že se Putinovi poradci bojí říct mu pravdu. Rozsah těchto chybných rozhodnutí však musí být režimu naprosto jasný,“ tvrdí Fleming. „Vše ukazuje na strategický přehmat, před kterým Putina varovali západní představitelé. Stala se z toho jeho osobní válka, na kterou doplácejí nevinní lidé na Ukrajině a stále více také obyčejní Rusové,“ dodává.

Ruští vojáci podle šéfa GCHQ evidentně nebyli připraveni na delší válečný konflikt, což dokládá jejich rychlá ztráta morálky. Fleming chce využít svou cestu do Austrálie, aby upozornil také na soukromou vojenskou společnost (takzvanou Wagnerovu skupinu) a její napojení na Kreml.

Chystaný Flemingův projev proběhne za zavřenými dveřmi na Australské národní univerzitě. „V poslední době jsme viděli, že Wagnerova skupina zrychluje svůj postup,“ má podle The Mirror zaznít z Flemingových úst. „Chtějí přemístit síly z jiných konfliktů a rekrutovat nové bojovníky, aby posílili své počty. Tito vojáci budou pravděpodobně použiti jako potrava pro děla. Mají se pokusit omezit ruské vojenské ztráty,“ stojí v projevu, jehož text má britský deník k dispozici. 

Šéf britské zpravodajské a špionážní služby má také varovat Čínu, aby se od Putina distancovala. Hovořit bude i o kyberbezpečnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články