Den demonstrací: Po celé Evropě se sejdou antiislamisté i jejich odpůrci

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Ve čtrnácti evropských zemích včetně České republiky se dnes pod heslem Pevnost Evropa uskuteční demonstrace proti údajné islamizaci kontinentu. Na mnoha místech se budou konat i protesty odpůrců protiimigrantských hnutí.

Jedním z center demonstrací budou Drážďany, které jsou již déle než rok dějištěm pravidelných akcí hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Policie očekává, že se v saské metropoli sejde 15.000 příznivců Pegidy a až 10.000 odpůrců.

Tomasz Peszynski na fotce z roku 2014 (fb Tomasze Peszynskeho)

Další demonstrace proti islámu se budou konat také v Bratislavě, Kodani, Amsterodamu a estonském Tartu či v Itálii, Švýcarsku, Finsku, Bulharsku, Británii, Rakousku či Švýcarsku. Vůbec první demonstraci chce zorganizovat rovněž irská odnož Pegidy. V Polsku organizátoři svolali protesty do Varšavy, Vratislavi a Krakova.

Zatím není jasné, kolik lidí se demonstrací skutečně zúčastní, organizátoři ale počítají s desetitisíci příznivců. Podle médií se dnes může rozhodnout o další budoucnosti hnutí, která za akcemi stojí, a to včetně Pegidy.

V Praze bude zřejmě nejmasovější akcí demonstrace pořádaná od 15:00 na Hradčanském náměstí Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, která je součástí protestů organizovaných hnutím Pegida. Na Václavském náměstí bude proti radikálnímu islámu a migraci protestovat hnutí Svoboda a přímá demokracie. Krajně pravicová Národní demokracie svolala pochod z Vítězného náměstí.

Eric Drooker

Opačný pohled na migraci se chystá vyjádřit iniciativa Ne rasismu na Malostranském náměstí, z Pohořelce zase vyrazí pochod nazvaný Za Evropu beze strachu a nenávisti.

Protiislámskou manifestaci plánuje Národní demokracie spolu s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti i na brněnském náměstí Svobody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com