Den, kdy sklapla past a Ovčáčkovým sociálním sítím došel dech

Prezident Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Ještě v neděli večer se Vratislav Mynář připravoval na to, jak na úterním výstupu před novináři s velkou pompou opět nic neřekne. Jeho plány mu ovšem zhatila informace z Ústřední vojenské nemocnice, která poslala zprávu o utajovaném zdravotním stavu prezidenta do senátu. Na Hradě tak nastal zmatek, panika a obavy, co to může znamenat. 

Mynář zareagoval ihned. Místo úterka se narychlo tisková konference přesouvala na pondělí, aby kancléř stihl zareagovat dřív, než s dopisem z ÚVN vystoupí šéf senátu Miloš Vystrčil. Vzhledem k tomu, že zprávy, které postupně na sociální sítě pronikaly od některých členů horní komory parlamentu, upozorňovaly, že půjde o velkou věc, čekalo se výrazné kancléřovo vystoupení.

Koalice SPOLU ()

Místo něj ovšem přišlo pár minut tlachání o ničem, drobný útok na předsedu senátu a naprostá absence informací o zdraví prezidenta. Když o dvě a půl hodiny později vystoupil Miloš Vystrčil, napjatě se na jeho rty přilepili nejen všichni přítomní novináři.

V momentě, kdy místopředseda ODS oznámil, že prezident Zeman není podle ošetřujícího lékaře schopen vykonávat svou funkci, bylo už definitivní, že „hradní parta“ znovu jen natahovala čas, aby mohla panovat místo Zemana. To doložila i další Vystrčilova slova o tom, že Vratislav Mynář dostal informace o zdravotním stavu hlavy státu již před několika dny.

Místo toho, aby je neprodleně sdělil občanům, jelikož se nejednalo o nic tajného nebo porušujícího zákon, zatajil je. Důvod? Zcela prozaický, kancléř potřeboval co nejdéle protahovat oznámení pravdy o prezidentovi. S koncem Zemana totiž končí i éra arogantních úředníků z Kanceláře prezidenta republiky.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Takový Jiří Ovčáček si to uvědomuje velmi zřetelně. Na jeho sociálních sítích už se zase neobjevují urážky, nýbrž příspěvky, které mají hradního mluvčího vykreslit jako poslušného služebníka svého pána.

Tím ovšem už dávno není. Od chvíle, kdy spolu s Mynářem, Ivanou Zemanovou a zřejmě i Martinem Nejedlým zneužili špatný zdravotní stav prezidenta, zařadil se mezi ty, jejichž jednání by měla vyšetřit policie. Nikdo totiž neví, jak dlouho mohli lidé ze Zemanova okolí konat za hlavu státu, která vůbec nevěděla, že za jejími zády vládne na Hradě někdo úplně jiný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]