Den odchodu sovětských vojsk měl být již dávno státním svátkem, míní Michael Kocáb

Ruský tank na Václavském náměstí, srpen 1968 (ČTK)

Ruský tank na Václavském náměstí, srpen 1968 | FOTO: ČTK

V sobotu se v Milovicích na Nymbursku konaly oslavy 30. výročí odchodu sovětské armády z Československa. Akce nazvaná „Sbohem armádo! Aneb 30 let po…“ přilákala do centra Milovic stovky lidí, zájem byl hlavně o příjezd těžké vojenské techniky. Jedním z hostů byl hudebník a někdejší předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem Michael Kocáb.

Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb se v rámci oslav vyjádřil také k uzákonění nového státního svátku. Řekl, že den odchodu sovětských vojsk z Československa měl být dávno státním svátkem, byl to totiž nejvýznamnější okamžik československých novodobých dějin po konci druhé světové války.

Skupina poslanců části opozice chce uzákonit odchod sovětských vojsk jako významný den. V novele navrhla, aby se 27. červen připomínal nejen jako Den památky obětí komunistického režimu, ale také jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa. Obdobná iniciativa vznikla také v senátu.

Podle Kocába by měl být tento den přímo státním svátkem a považuje za nepředstavitelnou ostudu, že tomu tak dávno není. „Význam toho, zda jste, nebo nejste okupovanou zemí, je tak velký a tak markantní, že si troufnu říct, že jsme poslední země na světě, která si toho tak málo váží. Hned první rok po odsunu už to měl být státní svátek, možná hned ten den, protože co je dražšího národu než být svobodný a nebýt okupovaný jinou mocností? Ještě k tomu takovou zlou mocností,“ uvedl Kocáb. Je prý ale zvědav, zda navrhovaná novela parlamentem projde a kdo kromě komunistů ji nepodpoří a jak to případně zdůvodní.

Sovětská armáda v Československu zůstala po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Sovětští vojáci byli koncem 80. let rozmístěni v 67 posádkách v českých zemích a 16 posádkách na Slovensku. Velitelství měla takzvaná Střední skupina vojsk právě v Milovicích. Okupaci ukončila dohoda mezi vládou ČSSR a SSSR o odsunu sovětských vojsk, která byla podepsána 26. února 1990. Poslední transport se sovětskými vojáky a technikou opustil území republiky 21. června 1991 a o šest dní později republiku opustil i poslední sovětský voják  tehdejší velitel generál Eduard Vorobjov.

Kocáb po letech cítí vděčnost, že se na odsunu vojsk mohl podílet. Do Milovic prý jezdí často a jejich vývoj ho těší. „Je to hodně mladé město, hodně se to mění, je tu řada věcí, která má přitažlivost ještě nad rámec toho, že tu byli Sověti,“ uvedl. Mrzí jej pouze to, že se v Milovicích na Nymbursku nepodařilo vybudovat centrální evropské nákladové letiště. „To bych strašně uvítal, protože by to vrátilo geopolitický význam naší republice,“ dodal Kocáb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články