Den před hlasováním v Londýně. Odklad brexitu je na spadnutí

ČTK

Brexit (ilustrační foto) | FOTO: ČTK

Odchod Velké Británie z Evropské unie bude nejspíš odložen. Brusel očekává, že Spojené království požádá o odklad brexitu z dosavadního 29. března přinejmenším do července. S odvoláním na své zdroje to napsal britský list The Guardian. Brexitovou dohodu, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová, by poslanci měli schvalovat už zítra. Podle dodatku, který Dolní sněmovna schválila minulý týden, by měl kabinet do tří dnů přijít s návrhy dalšího postupu.

Podle agentury Reuters dnes ministerská předsedkyně oznámí, že zablokování odchodu Londýna z EU parlamentem je v posledních hodinách před hlasováním pravděpodobnější než brexit bez dohody. Podle The Guardian se Evropská unie tváří v tvář očekávané porážce premiérky při úterním hlasování připravuje na odklad brexitu.

Vysoce postavený unijní zdroj deníku řekl, že v případě, že by Mayová požádala Brusel o více času, EU nabídne „technické prodloužení až do července“. Podle dalších zdrojů by se mohl v případě potřeby termín brexitu posunout i vícekrát, pokud by se ve Spojeném království konaly předčasné volby nebo bylo vypsáno nové referendum o setrvání Británie v EU.

Irská stanice RTÉ avizovala, že Evropská unie dnes zveřejní dopis se zárukami, které se týkají takzvané irské pojistky, která je pokládána za jeden z nejspornějších bodů brexitové dohody. Řada poslanců v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám. Brusel podle RTÉ v dopise zdůrazní, že aktivace pojistky není řešením, které si EU přeje, že pojistka nepodkopává Velkopáteční dohodu, která v 90. letech ukončila sektářské násilí v Severním Irsku, ale i to, že není pokusem EU „anektovat“ Severní Irsko.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner