Deník FORUM 24 protestuje proti tomu, že nesmí klást dotazy na tiskových konferencích vlády

Vládní tisková konference (repro ČT)

Vládní tisková konference | FOTO: repro ČT

Deník FORUM 24 se od počátku koronavirové krize nemůže na nic zeptat na tiskových konferencích po jednání vlády. Tiskové oddělení sdělilo, že je to umožněno pouze těm médiím, která mají stálou akreditaci. Považujeme to za nepřijatelné, a proto jsme řediteli Odboru komunikace Úřadu vlády ČR Vladimíru Vořechovskému adresovali tento dopis.

Vážený pane řediteli,

vznášíme tímto protest proti postupu Úřadu vlády České republiky proti nezávislému zpravodajskému a názorovému médiu. Deník FORUM 24 patří v posledních dvou letech mezi nejsledovanější internetová média v naší zemi a jeho názorový profil je jasně demokratický a proevropský. Podporujeme základní hodnoty občanské svobody, právního státu, dodržování Ústavy a šíření svobodných informací. Patříme k médiím, jež zastupují názorový proud liberální demokracie. Není vůbec představitelné, aby Váš úřad bránil našim reportérům v účasti na tiskových konferencích v této závažné době koronavirové epidemie.  

Vysvětlení Vašeho úřadu, že nemůžeme dostat akreditaci na on-line tiskové konference, jelikož jsme nebyli dlouhodobě akreditováni, považujeme za vytáčku. Aktuální situace je krizová a výjimečná, a je proto nutné, aby dostala příležitost k pokládání dotazů média, která o vládě informují kriticky a brání tu část veřejnosti, která se obává o svobodu a demokracii. Stejně tak je nepřijatelné ptát se prostřednictvím kolegů z České tiskové kanceláře, protože to znemožňuje na odpověď reagovat. Dotazovaní tak nemusí na otázku odpovědět přímo a jasně.

Jiná média, kupříkladu Echo 24, která také patří k médiím, jež vznikla v nedávné době, tuto akreditaci obdržela. Domníváme se, že pravým důvodem je kritická publicistika, kterou v zájmu plurality v našem deníku pěstujeme.

Upozorňujeme Vás, že tímto postupem porušujete elementární zásady demokratického výkonu moci, a žádáme Vás o nápravu. 

V případě, že nezměníte svůj postoj k deníku FORUM 24, budeme se muset obrátit jak na český soud, tak i na mezinárodní novinářské instituce.

S pozdravem 

Pavel Šafr

šéfredaktor 

Na vědomí: International Press Institut (IPI), Syndikát novinářů ČR

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]