Deník FORUM 24 vyhrál soud s TV NOVA. Její reportáže byly neobjektivní

Lucie Borhyová, moderátorka TV NOVA (ČTK)

Lucie Borhyová, moderátorka TV NOVA | FOTO: ČTK

V úterý 30. dubna 2019 vynesl Městský soud v Praze zatím nepravomocný rozsudek ve sporu deníku FORUM 24 a TV NOVA. Televize se obrátila na soud po zveřejnění série reportáží, které dokladují neobjektivitu nejsledovanějšího zpravodajství v České republice. Nahrávalo Andreji Babišovi i Miloši Zemanovi a dalším.

„TV NOVA se může proti rozsudku odvolat, ale pevně věřím, že ho Vrchní soud potvrdí,“ uvedl k rozhodnutí právník deníku FORUM 24 Aleš Rozehnal.

(Pavel Hofman)

První reportáží, kterou deník FORUM 24 v únoru 2017 přinesl, bylo svědectví dvou novinářů – Hanuše Hanslíka a Emmy Smetana. Oba upozornili vedení TV NOVA na skandální způsob, jakým se připravují Televizní noviny. Příkladem je informování o schůzi poslanecké sněmovny při jednání o kauze Čapí hnízdo. I přes to, že původně měl být uveden kontext celé kauzy, a to včetně rozporuplných výroků Andreje Babiše, celá věc byla seškrtána a odprezentována pouze jako naprosto marginální hádka poslanců.

Za problematický deník FORUM 24 označil také způsob, jakým TV NOVA informovala o kauze korunových dluhopisů. Věci si v Televizních novinách všimli až po měsíci od uveřejnění zprávy v deníku ECHO 24. Nejsledovanější televize nepřipravila jedinou reportáž, která by téměř dvěma milionům diváků vysvětlila, v čem je problém ministra financí – tedy zejména v tom, že strážce státní kasy nakupoval korunové dluhopisy vlastní firmy, aby nemusel platit daně. Nikde se nedozvíme nic o pochybnostech kolem jeho příjmů. TV Nova také naprosto ignorovala Babišovo obviňování České televize slovy, že se jedná o „zkorumpovanou pakáž“.

Posledním článkem, který se TV NOVA nelíbil, je text s titulkem „Babišův muž Hanč ovlivňoval zprávy na Nově. Televize lhala před volbami“. Jednalo se o reportáže vysílané v Televizních novinách a týkaly se pražských stavebních předpisů. Někdejší Babišův blízký spolupracovník Hanč lobboval za billboardové firmy a v tomto duchu informovala také TV NOVA – hned v 18 reportážích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]