Deník N: Jermanová stihla zadat Mafře těsně před volbami zakázku za 18 milionů

Premiér Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová  (FB Jaroslavy Jermanové)

Premiér Andrej Babiš a Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: FB Jaroslavy Jermanové

Deník N zveřejnil informace o zakázce, kterou Středočeský kraj ještě pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové zadal společnosti Mafra patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše. Mafra byla vybrána na základě veřejné soutěže, ve které porazila i společnost nabízející zhotovení zakázky za výrazně nižší cenu.

Premiérovo vydavatelství Mafra zajistí Středočeskému kraji tisk bezplatného měsíčníku Středočech s půlmilionovým nákladem. Podle informací Deníku N za tuto službu Mafra během dvou let obdrží 17,7 milionu korun (bez DPH). Tuto smlouvu kraj uzavřel v polovině června.

Podle mluvčí vydavatelství Terezy Sedlákové se nejedná o střet zájmů, protože Mafra tiskne magazín Středočech už od roku 2015, kdy stál v čele kraje hejtman Josef Řihák z ČSSD.

„Každou zakázku pro premiérův holding od zástupce jeho hnutí ANO lze vnímat jako malou velkou domů do kapsy premiéra,“ okomentoval Deníku N přidělení zakázky ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. Hejtmanka Jermanová podle něho prokázala ve funkci Babišovi poslední službu.

O firmě, která tisk provede, se rozhodovalo prostřednictvím veřejné soutěže, do které šla Mafra s částkou 10,6 milionu korun a porazila společnost Z+M Partner z Ostravy, která zhotovení zakázky nabídla za 6,5 milionu, a firmu Asagraph, která šla do soutěže s cenou 16,9 milionu korun. Ve smlouvě podepsané v půlce června je ale částka, kterou Středočeský kraj vydavatelství Mafra vyplatí, mnohem vyšší: 17,7 milionu korun bez DPH.

Deník N zjistil informace ještě o jedné podezřelé zakázce související s měsíčníkem Středočech: jeho distribuci zajistí firma Strategic Consulting, kterou vlastní člen hnutí SPD Jan Čížek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články