Deník N píše o Babišovi a porodnosti. Ale o jeho reprodukčním byznysu ani slovo

Těhotná žena (archiv)

Těhotná žena | FOTO: archiv

Úternímu vydání Deníku N dominovala na titulní straně dvě slova: Babišovy děti. Pokud se českým premiérem a jeho politikou a podnikáním zabýváte déle, první věc, která vás napadne, je alarmující fakt, že Andrej Babiš je skrze investiční fond Hartenberg hegemonem v oblasti umělého oplodnění. Jinak to ovšem má autorka hlavního článku, brněnská novinářka Jana Ustohalová. Zabývá se totiž výhradně Babišovou snahou o vyšší porodnost a o tom, že byznys s umělým oplodněním českému předsedovi vlády královsky vydělává, nepíše ani slovo.

Tak za prvé: Paní Ustohalová je přesvědčena o tom, že to nejhorší na českých porodnicích je, že žena je považována za pacientku (a úplně opomíjí fakt, že tato žena často opravdu pacientkou je). Řeč je o školkách, sociálních bytech atd.

Dále se dočteme: „Rodiny s více dětmi často bývají považované spíš než za vychovatele nových daňových poplatníků za lidi, kteří neumějí zacházet s antikoncepcí. Polehčující okolnost mají jen věřící či Romové, protože u nich se s více dětmi tak nějak počítá.“ Je opravdu zvláštní, v jakém světě paní Ustohalová žije, ale pokud ji – jelikož sama píše, že je matkou čtyř dětí – někdy někdo označil pouze za někoho, kdo „si nedal pozor“, tak je to hulvát a buran, nikoli referenční vzorek společnosti.

O tom, že je česká rodinná politika v mnohém problematická, není třeba diskutovat. Zaměstnavatelé jen málo umožňují ženám vrátit se do práce na částečný úvazek, je málo míst ve školkách či jeslích a tak dále.

Ona ovšem exisuje ještě jiná cesta, jak porodnost zvýšit – a o té informovala Babišova MF DNES v době, kdy v těchto novinách paní Ustohalová ještě pracovala. Týká se žen zejména starších, jelikož ty častěji využívají IVF, tedy umělé oplodnění. Česká vláda připravuje zákon, který by nařídil pojišťovnám platit pokusy o početí i v devětatřiceti letech. Tím přibude nejen matek, ale zejména těch opravdových klientech – žen, které přijdou na kliniku, aby jim tam pomohli otěhotnět. To je skutečný a zásadní problém a ty miminka, která přijdou na svět díky premiérovým klinikám, jsou ty pravé Babišovy děti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]