Deník, odhalující místo, kde Hitler ukrýval kradené zlato, je zřejmě padělek. Hledači pokladů naletěli

Zlaté cihly. Ilustrační foto. (Pixabay/Stevebidmead)

Zlaté cihly. Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Stevebidmead

Legendy o nacistických pokladech, ukrytých na tajném místě, nenechávají spát mnoho konspiračních teoretiků, ale i část vědecké obce. Rozruch proto vzbudila zpráva, že byl objeven deník důstojníka SS, v němž bylo detailně popsáno, kde Hitler ukrýval cenné předměty, které Němci ukradli za 2. světové války.

Když polští odborníci, pátrající po pokladu, který má být ukryt již z doby německého válečného tažení Evropou, objevili podle deníku Daily Mail deník, vedoucí ke zlatu za 200 milionů liber (zhruba 5,5 miliardy korun), první verze badatelů dokonce hovořila o 28 tunách zlata za v přepočtu 15 miliard korun, byli všichni lidé, kteří se zabývají 2. světovou válkou, nadšeni.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Deník bývalého důstojníka Waffen-SS, který si údajně vedl pod krycím jménem „Michaelis“, měl totiž obsahovat jasnou indicii, kde ztracené artefakty či ukradená umělecká díla, najít. Konkrétně se jednalo o obec Minkowskie v Opolském vojvodství. Část dopisu, ukrytá v deníku, však zřejmě byla falešnou nadějí.

Historici z organizace Discoverer v polské Vratislavi totiž po pečlivém  prozkoumání deníku oznámili, že mají „nezvratný důkaz“ o tom, že je jedná o bezvýznamný nález. Obdobný verdikt nad deníkem vynesl i Łukasz Orlicki z nadace Slezský most.

„Ukázalo se, že deník je účetní kniha z přelomu 19. a 20. století s téměř 600 stranami, z nichž naprostá většina je prázdná,” vysvětlil expert. „Ale na straně 100 se objevují poznámky údajného německého důstojníka. Záznamy obsahující historii ukrytých cenností a uměleckých děl zabírají pouhých devět stran. Jsou psány tužkou,“ dodává.

Provozovna McDonald's  (AdobeStock)

Orlicki také potvrdil, že deník obsahuje informace o čtyřech skrýších. „Události obsažené v deníku však byly opsány z vyprávění německých uprchlíků, kteří v roce 1945 utekli z Dolního Slezska. Šlo o báchorky sepsané po válce,” vysvětluje člen nadace Slezský most.

„Po porovnání obsahu se ukázalo, že někdo do deníku doslovně opsal fragmenty těchto vyprávění, které byly v Německu publikovány několik desetiletí po válce,“ dodal s tím, že deník musel být vytvořen nejdříve v 70. letech 20. století.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články