Deník Právo nadšeně píše o hrstce lidí, kteří podpořili stranu Klause mladšího

Václav Klaus mladší (repro youtube.com)

Václav Klaus mladší | FOTO: repro youtube.com

O podpoře vznikající antievropské strany poslance Václava Klause mladšího píše deník Právo v superlativech. V sobotním vydání Právo na titulní straně oznamuje, že „Trikolóra má už víc fanoušků než STAN a piráti“.

Samozřejmě to není pravda. Titulek je zcela zavádějící. V článku se dočteme, že strana Klausova syna má již sedm tisíc (!) „registrovaných podporovatelů“ a že se teprve mohou přetavit v opravdové členy strany. Deník také uvádí, že Pirátská strana má „jen“ o tisícovku více členů a Starostové mají dokonce pětkrát méně. Fanoušci rozhodně nejsou totéž co členové či registrovaní podporovatelé.

Je to nehorázná manipulace s fakty ve prospěch jasně proruské orientace nového politického útvaru. Jmenované politické strany dosáhly ve volbách statisícové voličské podpory, zatímco strana Václava Klause mladšího má dosud v průzkumech jen zanedbatelné voličské preference. Její duchovní předchůdkyně strana Realistů se navíc právě rozpouští.

Absurdní „píár“ článek ve prospěch strany, která má za cíl odvést Českou republiku z Evropské unie, odpovídá dlouhodobému zaměření listu. Autorkou článku je redaktorka Karolína Brodníčková.

Dnešní deník Právo vznikl z ústředního tiskového orgánu Ústředního výboru KSČ Rudé právo. Je naprosto zřejmé, že převod na soukromou osobu vydavatele pana Porybného byl tehdy ošetřen tak, aby orientace listu na zájmy KGB a jeho dědiců mezi ruskými složkami státní moci byla zachována. Václav Klaus mladší je jediným českým politikem, který má na serveru Práva „Novinky“ pravidelný komentář. V tiráži Novinek se píše, že dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost Borgis a.s., kterou podle dostupných zdrojů stále vlastní vydavatel Práva Zdeněk Porybný, třebaže se vzdal funkce předsedy představenstva a ve společnosti navyšuje svůj vliv jiný spoluvlastník.

Kuriozitou české novinové scény je to, že mezi zpravodajskými deníky je deník Právo poté, co oligarcha a agent Státní bezpečnosti Andrej Babiš obsadil Lidové noviny a Mladou frontu DNES, jediným nezávislým listem stejné kategorie. To je tragický důsledek odchodu západních vydavatelů novin z naší země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]