Deník Referendum podal žalobu na premiéra Andreje Babiše

Eric Drooker

Premiér Andrej Babiš nereagoval v zákonné lhůtě na výzvu k omluvě, kterou mu zaslal Deník Referendum. Stalo se tak poté, co předseda vlády médium při interpelacích v Poslanecké sněmovně označil za novinářskou žumpu, která lže, jako lhala dříve. Vydavatel deníku nyní proto na Andreje Babiše podal žalobu. 

„Vydavatelství Referendum, s. r. o., které publikuje Deník Referendum, ve středu 23. prosince podalo prostřednictvím svých právních zástupců Antonína Továrka a Kristýny Novosadové žalobu na premiéra Andreje Babiše. Domáhá se omluvy a odškodnění za výrok, který Andrej Babiš pronesl v rámci interpelací na půdě Poslanecké sněmovny 12. listopadu 2020,“ oznámil deník na svém webu.

Eric Drooker

Premiér tehdy hrubě urážel novináře z Deníku Referendum, když reagoval na dotaz poslance Stanislava Blahy (ODS), který požadoval vysvětlení podivného mlčení vlády v případu ekologické katastrofy na řece Bečvě.

„Jo, takže potom samozřejmě tady ta, Deník Referendum, to je ta snad nejhorší žumpa, co tady je, novinářská, která zase lže, jak v minulosti lhala. Vy fakt nemáte jiný program než Agrofert nebo Babiše? To je fakt jako velká bída. Velká bída,“ řekl Babiš v listopadu u parlamentní tribuny.

Advokát deníku následně zaslal Andreji Babišovi předžalobní výzvu, ve které požadoval vlastnoručně podepsanou omluvu, dále zveřejnění omluvy v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes a odškodné ve výši 800 tisíc korun. Jelikož premiér na výzvu v zákonem stanovené lhůtě nereagoval, podal Deník Referendum žalobu. 

Návrh rozsudku

Vydavatelství Referendum, jehož výhradním vlastníkem je šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, se žalobou domáhá omluvy, kterou Andrej Babiš vlastnoručně podepíše a zašle na adresu redakce DR, zveřejnění omluvy v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes a také odškodného ve výši 800 tisíc korun. Přesné znění návrhu rozsudku následuje:

  1. Žalovaný Andrej Babiš je povinen zaslat žalobkyni do 3 dnů od právní moci tohoto rozsudku vlastnoručně podepsaný dopis, který bude označen aktuálním datem, následujícího znění: „Ve čtvrtek 12. listopadu jsem na půdě Poslanecké sněmovny prohlásil: ‚Deník Referendum, to je snad ta nejhorší žumpa novinářská, co tady je, která zase lže, tak jako v minulosti lhala.‘ Jedná se o nepravdivý výrok, který hrubě poškozuje profesní a osobní čest novinářek a novinářů i vydavatele Deníku Referendum. Za svůj nepravdivý výrok se Vám omlouvám. Andrej Babiš.“
  2. Žalovaný Andrej Babiš je povinen zveřejnit do 30 dnů od právní moci tohoto rozsudku v periodickém tisku Mladá fronta DNES a v periodickém tisku Lidové noviny na vlastní náklady omluvu s nadpisem „Omluva Deníku Referendum“ ve znění: „Ve čtvrtek 12. listopadu jsem na půdě Poslanecké sněmovny prohlásil: ‚Deník Referendum, to je snad ta nejhorší žumpa novinářská, co tady je, která zase lže, tak jako v minulosti lhala.‘ Jedná se o nepravdivý výrok, který hrubě poškozuje profesní a osobní čest novinářek a novinářů i vydavatele Deníku Referendum. Za svůj nepravdivý výrok se jim omlouvám. Andrej Babiš,“ a to formou sdělení v rámečku s nadpisem o výši písma nejméně 1 cm a s písmem nejméně 0,5 cm.
  3. Žalovaná Česká republika je povinna zaslat žalobkyni do 3 dnů od právní moci tohoto rozsudku dopis, který bude označen aktuálním datem a bude podepsán ministrem financí České republiky, následujícího znění: „Ve čtvrtek 12. listopadu Ing. Andrej Babiš, předseda vlády, poslanec a předseda politického hnutí ANO 2011, v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky prohlásil: ‚Deník Referendum, to je snad ta nejhorší žumpa novinářská, co tady je, která zase lže, tak jako v minulosti lhala.‘ Jedná se o nepravdivý výrok, který hrubě poškozuje profesní a osobní čest novinářek a novinářů i vydavatele Deníku Referendum. Za nepravdivý výrok Ing. Andreje Babiše se Vám tímto jménem České republiky omlouváme.“
  4. Žalovaná Česká republika je povinna zveřejnit do 30 dnů od právní moci tohoto rozsudku v sekci „Aktuálně“ na stránkách https://www.mfcr.cz/ formou tiskové zprávy pod tučným nadpisem: „Omluva Deníku Referendum“ omluvu ve znění: „Ve čtvrtek 12. listopadu Ing. Andrej Babiš, předseda vlády, poslanec a předseda politického hnutí ANO 2011, v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky prohlásil: ‚Deník Referendum, to je snad ta nejhorší žumpa novinářská, co tady je, která zase lže, tak jako v minulosti lhala.‘ Jedná se o nepravdivý výrok, který hrubě poškozuje profesní a osobní čest novinářek a novinářů i vydavatele Deníku Referendum. Za nepravdivý výrok Ing. Andreje Babiše se tímto Deníku Referendum jménem České republiky omlouváme,“ a ponechat ho na těchto stránkách po dobu minimálně 90 po sobě jdoucích dní.
  5. Žalovaný Andrej Babiš a žalovaná Česká republika jsou povinni společně a nerozdílně zaplatit žalobkyni náhradu způsobené nemajetkové újmy ve výši 800.000,- Kč, a to do 3 dnů od právní moci tohoto rozsudku.
  6. Žalovaný Andrej Babiš a žalovaná Česká republika jsou povinni společně a nerozdílně zaplatit žalobkyni k rukám právního zástupce žalobkyně náhradu nákladů řízení, a to do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články