Deník Referendum vydává knihu Žlutý baron. Přinese reportáže o Babišovi

Deník Referendum

Žlutý baron | FOTO: Deník Referendum

Redaktoři Deníku Referendum Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka připravili k vydání soubor svých reportáží o podnikání ministra financí, majitele Agrofertu a politického hnutí ANO Andreje Babiše. Na turné, které ke křtu knihy proběhne, budou diváci moci zhlédnout i film s názvem Selský rozum.

Vydavatelství Referendum poprvé opouští čistě internetový prostor a vydává knihu Žlutý baron. Skutečný plán Andreje Babiše: zřídit stát jako firmu. Jedná se o soubor dvanácti reportáží a rozborů o podnikání a politickém působení ministra financí. Část textů již dříve v nějaké podobě vyšla v Deníku Referendum. „Díky propracování textů a jejich seřazení do logických celků ale vystupují v knize souvislosti, které jednotlivé novinové články samostatně nemohou zachytit,“ okomentovala vydání knihy jedna z autorek Zuzana Vlasatá.

Kniha je rozdělena do tří částí. První se zabývá způsobem, jakým řídí své firmy Agro Jevišovice, Kostelecké uzeniny, hustopečský zemědělský podnik a Vodňanskou drůbež. Právě poslední kapitola přináší nové, zatím nepublikované, šokující informace o pracovních podmínkách v jedné z výkladních skříní Agrofertu.

Druhá část se věnuje způsobu, jakým Andrej Babiš bohatne na dotacích a dalších příjmech z veřejných rozpočtů. Popisuje se zde mimo jiné na základě unikátních informací, které si akvizitor Agrofertu zapomněl na stole u jedné ze svých obětí, technika nepřátelského přebírání firem, menších obchodních partnerů, v níž spočívala základní metoda rozšiřování Babišova impéria. Pečlivě se tu analyzují také metody práce vydavatelství Mafra ve prospěch svého vydavatele.

Archiv F24

V části třetí se pak popisují způsoby, jakými Andrej Babiš zneužívá svůj podíl na politické moci ke svému osobnímu prospěchu. Kromě nedávno publikované reportáže z Kroměříže je tu také vysvětlena koncepce a souvislosti takzvaného daňového kombajnu, jehož obětí se v České republice v posledních dvou letech stalo přes tři tisíce firem. Tato jedenáctá kapitola knihy vychází dnes v Deníku Referendum. Poslední kapitola pak shrnuje, proč je Andrej Babiš „špatnou odpovědí na správně položenou otázku“.

Společně s knihou vznikal film v režii Zuzany Piussi a Víta Janečka Selský rozum, natočený pro Českou televizi, který se ve větší míře věnuje tématu dopadů podnikání Andreje Babiše na zemědělství. Film Selský rozum a kniha Žlutý baron budou mít křest 2. května od 19.00 v pražském kině Světozor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner