Deportace ukrajinských dětí do Ruska nepřestává. Rusové jim vymývají mozky

Ukrajinské děti, ilustrační foto (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ukrajinské děti, ilustrační foto | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Ruská agrese proti Ukrajině pokračuje a obzvlášť těžce na ni doplácejí děti. Ukrajinské úřady potvrdily téměř 11 tisíc deportovaných dětí, zpět se jich vrátilo pouze 96. Skutečný počet deportovaných nebo zraněných dětí je však těžké potvrdit a může být násobně vyšší.

Na středečním plenárním zasedání jsme měli možnost vyslechnout konkrétní osobní svědectví ukrajinské zdravotnice Julie „Tayry“ Paevské. Tayra je pro mě opravdová hrdinka. Natočila válečná zvěrstva, která se na Ukrajině právě dějí, a strávila proto tři měsíce v zajetí. Předtím, než ji ruská vojska zajala, brutálně bila a mučila, stihla zachránit stovky životů a vycvičit tisíce zdravotníků.

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/AP/Mikhail Metzel)

Jako válečný zajatec pro Rusy nic neznamenáte, nemáte ani základní lidská práva. Zajatci přežívají v naprosto nemilosrdných podmínkách – včetně stovek žen, které byly vyměněny za ruské zajatce. Zajatci jsou mučeni, ponižováni a biti, navíc zcela bez komunikace se světem. Tayra hovořila i o dětech, které jsou unášeny a dávány k adopci ruským rodinám. Rusové jim vymývají mozky a ničí ukrajinskou identitu. Poselství Tayry bylo jasné: pomozte jim.

Vyzývám proto k silné spolupráci s OSN a mezinárodními organizacemi, jako je UNICEF a Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby se tyto děti našly a bezpečně dostaly ke svým rodinám.

Autorka je europoslankyní za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články